Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

10. júna 2013

Choroby na Slovensku sa triedia podľa novej klasifikácie



Prezident Ivan Gašparovič podpísal novelu zákona o zdravotnej starostlivosti, ktorou sa stanovuje upravený zoznam chorôb podľa najnovšej verzie medzinárodnej klasifikácie (MKCH – 10) potrebný pre ...



Zdieľať
lekar doktor pacient prehliadka BRATISLAVA 10. júna (WEBNOVINY) - Prezident Ivan Gašparovič podpísal novelu zákona o zdravotnej starostlivosti, ktorou sa stanovuje upravený zoznam chorôb podľa najnovšej verzie medzinárodnej klasifikácie (MKCH – 10) potrebný pre zavádzanie systému DRG (skupiny súvisiacich diagnóz) na Slovensku.


Aktualizovaný zoznam chorôb aj s upravenými kódmi i medicínskou terminológiou je jedným z dôležitých prvkov pre vývoj prvej verzie DRG systému, ktorý by mal začať fungovať od roku 2016.

Posledná dôsledná revízia MKCH-10 bola na Slovensku vykonaná v roku 1993, až zavádzanie DRG si vyžiadalo jej úpravu. Stalo sa tak v rokoch 2011 až 2013, pričom dovtedy používaná verzia bola rozšírená o nové jednotlivé diagnózy pre účely DRG.

"Podstatou tejto zmeny je hlbšia diferenciácia MKCH-10 s cieľom presnejšieho zaradenia hospitalizačných prípadov v klasifikačnom systéme DRG a s tým súvisiacou primeranou úhradou za poskytnutú zdravotnú starostlivosť,“ uvádza Raši v dôvodovej správe. Ako však dodáva, rozsah zdravotnej starostlivosti, ktorá je hradená z verejného zdravotného poistenia, ostáva nezmenený.

DRG zavádza platbu za skupiny diagnóz s podobnou klinickou a ekonomickou náročnosťou, nemocnice má motivovať k väčšej efektívnosti, zdravotné poisťovne zase vďaka nemu dostanú priestor na transparentnejšie alokovanie zdrojov. Aktuálne hradia poisťovne zdravotníckym zariadeniam paušálnu platbu za hospitalizáciu, pričom jej výška závisí od typu nemocnice. DRG systém to má zmeniť a zaviesť platbu za prípad, ktorá sa bude líšiť v závislosti od náročnosti takéhoto prípadu.

Hlava štátu pridala svoj podpis aj pod zákon o Národnom zdravotníckom informačnom systéme (NZIS). Ten vytvára legislatívny rámec pre informatizáciu zdravotníctva, upravuje postavenie NZIS, definuje práva a povinnosti Národného centra zdravotníckych informácií ako jeho prevádzkovateľa, tak aj iných subjektov. Legislatíva obsahuje aj podmienky fungovania NZIS a jeho bezpečnosti, postavenie a úlohy.

Zároveň zavádza pojmy ako elektronická zdravotná knižka, pacientsky sumár a elektronický zdravotný záznam. Zákon stanovuje i elektronický preukaz zdravotníckeho pracovníka a elektronický preukaz poistenca. Zákon zároveň zavádza povinnosť poskytovateľom ústavnej zdravotnej starostlivosti mať v pracovnoprávnom vzťahu odborne spôsobilú osobu pre klasifikačný systém diagnosticko-terapeutických skupín a to od 1. januára 2016. Ak zdravotnícke zariadenie takúto osobu mať nebude, vystaví sa pokute do výšky 9 958 eur.

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Zadržaní v krajinách Únie nemusia doma skončiť vo väzbe
<< predchádzajúci článok
Prémiová britská značka Bubbleology prichádza na Slovensko