Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

30. októbra 2010

Choleru priniesli na Haiti Nepálčania



Stovky demonštrantov v piatok obvinili nepálske mierové jednotky Organizácie Spojených národov (OSN) z rozšírenia epidémie cholery na zemetrasením zničeným Haiti. Protestujúci sa ...



Zdieľať
haiti Foto: SITA, APPORT-AU-PRINCE 30. októbra (WEBNOVINY) - Stovky demonštrantov v piatok obvinili nepálske mierové jednotky Organizácie Spojených národov (OSN) z rozšírenia epidémie cholery na zemetrasením zničeným Haiti. Protestujúci sa zhromaždili pred ich základňou v Mirebalais asi 60 kilometrov od Port-au-Prince a požadovali, aby opustili krajinu. Viacerí z nich skandovali heslo "Či sa vám to páči, alebo nie, musíte odísť!" a v rukách zvierali transparenty namierené proti OSN.


Prvý prípad cholery na ostrove zaznamenali úrady 20. októbra a epidémia si medzitým vyžiadala najmenej 330 obetí, pričom celkovo už hospitalizovali takmer 5000 ľudí. O zdroji nákazy zatiaľ panujú špekulácie, podľa expertov sa však do krajiny dostala z cudziny, keďže na Haiti choleru zaznamenali naposledy v polovici minulého storočia.

Špekulácie, že by cholera mohla pochádzať z Nepálu, sa medzi Haiťanmi rozšírili aj vďaka politikom vrátane Laguerra Locharda, starostu mesta Mirebalais, ktorý sa vo voľbách 28. novembra uchádza o zvolenie do Senátu. Aktuálny nepálsky kontingent pôsobiaci pod patronátom OSN dorazil na Haiti 9. októbra, čo približne sedí s rozšírením epidémie na Haiti. Ázijská krajina navyše nedávno zažila pandémiu cholery.

Na prepuknutie nákazy na Haiti zareagovala v utorok aj susedná Dominikánska republika. Podľa nariadenia vlády si musí každý človek, ktorý prekročí hranice smerom z Haiti do Dominikánskej republiky, priamo na hraniciach umyť ruky a vyplniť špeciálny formulár o zdravotnom stave. Epidémia už zasiahla aj haitské hlavné mesto Haiti Port-au-Prince. Rozšírenie cholery v tomto meste by pritom mohlo mať mimoriadne fatálne následky, keďže v hlavnom meste zničenom zemetrasením stále žijú tisíce ľudí v provizórnych prístreškoch a dodržiavanie prísnych hygienických podmienok je tak takmer nemožné.

Haitská vláda medzitým vyhlásila v súvislosti s výskytom cholery mimoriadny stav. Zmobilizovala všetky zdravotnícke zariadenia a inštitúcie a vyzvala občanov, aby prijali preventívne opatrenia. Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) ide o prvú epidémiu tohto infekčného ochorenia na Haiti za posledných sto rokov. Karibská krajina sa pritom ešte nespamätala z krvavého zemetrasenia, ktoré v januári zabilo 250 tisíc ľudí a ďalších 1,2 milióna pripravilo o strechu nad hlavou.

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Mečiar ponúka Simonovi odbornú pomoc
<< predchádzajúci článok
Medvedev v popularite konkuruje Putinovi