08. januára 2019
Ilustračné foto. Foto: TASR/APBrusel 8. januára (TASR) - Od Rumunska na čele Európskej únie sa neočakávajú zázraky vo veciach, kde nie je dostatočná politická zhoda členských krajín, napríklad v azylovej politike, ale niektoré veci môže posunúť dopredu. Odborný námestník českého ministra zahraničných vecí pre európske záležitosti Aleš Chmelař to skonštatoval v rámci utorňajšieho zasadnutia Rady EÚ pre všeobecné záležitosti v Bruseli.
Rumunsko na zasadnutí predstavilo priority svojho polročného predsedníctva v Rade EÚ a Chmelař pripomenul, že Rumuni sa na túto úlohu pripravili dobre.
"Aj napriek zmenám na úrovni vlády, európsku agendu majú jasnú. Ich najväčšou úlohou bude posunúť dopredu rokovania o viacročnom finančnom rámci," uviedol Chmelař.
Dodal, že v ostatných agendách európskej politiky môžu Rumuni pozitívne prekvapiť, na druhej strane však nie sú veľké očakávania napríklad v azylovej politike, pri reforme ktorej zlyhalo viacero predošlých predsedníctiev. Podľa Chmelařa situácia z predošlých mesiacov ukázala, že táto otázka nemá dostatočnú politickú podporu zo strany všetkých členských krajín EÚ, a preto Rumunsko nebude nikto kritizovať, ak sa mu nepodarí dospieť ku konsenzu.
Chmelař rovnako ocenil, že rumunská strana nadviazala dobrú spoluprácu v rámci "trojky" s Fínskom a Chorvátskom, ktoré po Rumunsku preberú polročné rotujúce predsedníctvo v Rade EÚ, keď spolu naznačili tendenciu venovať sa veciam, ako je medzinárodný obchod a vnútorný trh.
"
Ja tú skepsu voči rumunskému predsedníctvu rozhodne nezdieľam," uviedol Chmelař aj v reakcii na nedávne vyjadrenie predsedu Európskej komisie Jeana-Clauda Junckera, že Rumunsko nie je dostatočne pripravené na šéfovanie EÚ. Zdôraznil, že je nemiestne, aby šéf exekutívy EÚ komentoval pripravenosť nejakého členského štátu. "
Je to na každom štáte, aby si definoval svoju agendu a nástroje, ktorými chce postupovať, a je na ostatných členských štátoch, aby predsedníctvo ocenili," vysvetlil.
Podľa jeho slov to Rumuni na čele EÚ v prvom polroku 2019 nebudú mať ľahké, lebo im "pristal na stole" významný summit v Sibiu (v máji), prvé vrcholné stretnutie lídrov EÚ po tzv. brexite, od ktorého sú veľké očakávania.
Chmelař priznal, že otrasy na rumunskej vnútropolitickej scéne a spory medzi prezidentom a vládou môžu vyvolať pochybnosti niektorých členov EÚ, či je táto krajina dobre pripravená. Hoci na najvyšších fórach, ako sú summity EÚ, Rumunsko v súlade s ústavou zastupuje prezident, koordináciu predsedníctva v Rade EÚ má na starosti vláda. "
Ale čisto po technickej stránke bol program predsedníctva dobre pripravený. Nepodcenili to, je to ich prvé predsedníctvo a príležitosť sa zviditeľniť, nechcú sklamať," opísal situáciu.
Spravodajca TASR Jaromír Novak
Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR