Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

15. novembra 2006

Chirac poprel správu o svojom tajnom účte v Japonsku



Kancelária francúzskeho prezidenta Jacqua Chiraca opakovane poprela v utorok informácie o tom, že prezident vložil obrovskú sumu peňazí na svoj tajný bankový účet v Japonsku. Satirický ...



Zdieľať

PARÍŽ 15. novembra (WEBNOVINY) - Kancelária francúzskeho prezidenta Jacqua Chiraca opakovane poprela v utorok informácie o tom, že prezident vložil obrovskú sumu peňazí na svoj tajný bankový účet v Japonsku.

Satirický týždenník Le Canard Enchainé, známy aj svojimi investigatívnym spravodajstvom, zverejnil v máji časť tajného dokumentu francúzskej zahraničnej špionážnej služby DGSE, v ktorom sa hovorí o tajnom japonskom účte prezidenta. Ide o správu, ktorú na pokyn bývalého socialistického premiéra Lionela Jospina vypracovali tajné služby. Chirac potom, ako sa stal v roku 1995 prezidentom, poveril generála Phillipeho Rondota zisťovaním identity tajných agentov, ktorí dokument pripravili. Výsledkom bolo prepustenie niekoľkých špiónov.

Podľa správy mal generál Philippe Rondot ako agent tajnej služby povedať, že v roku 1992 mal Chirac v Japonsku tajný účet v banke Tokyo Sowa Bank. Na ten mala prísť suma 300 miliónov frankov (približne 45, 7 milióna eur) vložená tajomnou japonskou kultúrnou nadáciou. Majiteľ banky Soiči Osada bol Chiracovým blízkym priateľom, v roku 1994 dostal francúzske najvyššie štátne vyznamenanie Rád Čestnej légie. Japonská polícia ho však v roku 2000 zatkla za podvod.

V komuniké Elyzejského paláca označil Chirac informáciu za "ohováračskú kampaň." Elyzejský palác ďalej uviedol, že informácia je súčasťou kampane vedenej proti prezidentovi od roku 2001, keď vtedajší socialistický premiér Lionel Jospin nechal údajne tajnú službu preverovať Chiracove aktivity.

Le Canard Enchainé uviedol, že správu získali vyšetrovatelia pri prehliadke Rondotovho bytu, ktorý je zapletený do špionážnej aféry Clearstream. Politický škandál okolo Clearstream vrhá podozrenie na prezidenta Chiraca a premiéra Dominiqua de Villepina, že nariadili Rondotovi, bývalému špeciálnemu agentovi na ministerstve obrany, aby "vyhrabal špinu" na ich politických rivalov, medzi ktorými boli aj súčasný minister vnútra Nicolas Sarkozy alebo bývalý socialistický minister financií Dominique Strauss-Kahn. Aféra Clearstream dostala názov podľa luxemburskej banky. Cez tento finančný inštitút údajne tajne prúdili provízie za predaj vojnových fregát francúzskym politikom. Avšak nakoniec sa ukázalo, že zoznam majiteľov účtov je falošný.

SITA,AP


   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Poisťovne a zdravotníci trvajú na zvýšení platieb štátu
<< predchádzajúci článok
Po požiari odstavili reaktor vo švédskej jadrovej elektrárni