Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

09. marca 2007

Chemičkám a papierňam sa nepáči posilňovanie koruny



Chemickým a papierenským podnikom sa nepáči posilňovanie koruny na nové rekordné úrovne. "Pre slovenské chemické podniky, ktoré väčšinu produkcie vyvážajú, to znamená ďalšie radikálne ...



Zdieľať

BRATISLAVA 9. marca (WEBNOVINY) - Chemickým a papierenským podnikom sa nepáči posilňovanie koruny na nové rekordné úrovne. "Pre slovenské chemické podniky, ktoré väčšinu produkcie vyvážajú, to znamená ďalšie radikálne znižovanie príjmov v slovenských korunách o stovky miliónov korún mesačne, ohrozenie zamestnanosti a konkurencieschopnosti," povedal ešte vo štvrtok prezident Zväzu chemického a farmaceutického priemyslu SR (ZCHFP) Roman Karlubík. Koruna totiž vo štvrtok prerazila hranicu 34,000 SKK/EUR a kurz sa dostal až k 33,800 SKK/EUR. Pri tejto úrovni však už zasiahla Národná banka Slovenska a priamymi intervenciami opäť vrátila kurz nad hladinu 34,000 SKK/EUR. Reakciu centrálnej banky ocenil aj Zväz celulózo-papierenského priemyslu SR (ZCPP). Firmy združené v tomto zväze totiž viac ako 80 % svojich tržieb dosahujú z vývozu.

Prelomenie ďalšej psychologickej hranice podľa prezidenta chemického a farmaceutického zväzu R. Karlubíka prišlo prirýchlo, pretože podniky sa ešte nestihli spamätať z predchádzajúceho medziročného zhodnotenia koruny o takmer 10 %. "Väčšina slovenských chemičiek, okrem rafinérií a na toto odvetvie naviazaných výrob, nemôže kompenzovať zníženie inkasa znížením vstupných cien dovážaných surovín," povedal Karlubík. Znevýhodnení sú tak podľa neho predovšetkým spracovatelia domácich surovín.

Najnovší vývoj kurzu podľa celulózo-papierenského zväzu potvrdzuje, že čo najskoršie prijatie eura je v záujme stability celej ekonomiky. Podniky v tomto odvetví podľa generálneho sekretára ZCPP Juraja Dlhopolčeka prišlo už vlaňajším posilnením koruny o jednu miliardu ročne. "Odvetvie sa pritom iba vlani odrazilo od dna po piatich rokov trvajúcej recesii a je typickým príkladom zhodnocovania domácich zdrojov na export," pokračoval. Posilňovanie koruny podľa neho znižuje podnikom zdroje na budúce investície a splácanie úverov, ktorými sa tieto firmy zaťažili, keď prechádzali rozsiahlymi modernizáciami. Ako Dlhopolček dodal, investície v tomto odvetví si od roku 1993 vyžiadali približne 37,8 mld. Sk.

V celom chemickom a farmaceutickom priemysle v súčasnosti podniká 175 podnikateľských subjektov s viac ako 20 zamestnancami. ZCHFP z toho združuje 48 subjektov. Členské organizácie ZCPP pokrývajú 100-percentný podiel vláknin a papiera na Slovensku a 84 % výroby tovaru v celom odvetví.

SITA


   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Ministerstvo zdravotníctva chce opäť zaviesť lekárske rajóny
<< predchádzajúci článok
Berlínska deklarácia, letectvo a rovnosť šancí na programe EP