Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

24. februára 2009

Cez rozvojovú pomoc najviac pomôžeme Afganistanu, Keni a Srbsku



Slovensko bude v rámci slovenskej rozvojovej pomoci podporovať ako programové krajiny Afganistan, Keňu a Srbsko. Navrhuje sa to v Strednodobej stratégii oficiálnej rozvojovej pomoci SR na roky 2009 - ...



Zdieľať
BRATISLAVA 24. februára (WEBNOVINY) - Slovensko bude v rámci slovenskej rozvojovej pomoci podporovať ako programové krajiny Afganistan, Keňu a Srbsko. Navrhuje sa to v Strednodobej stratégii oficiálnej rozvojovej pomoci SR na roky 2009 - 2013, ktorú predložilo na vládu ministerstvo zahraničných vecí a o ktorej konečnej podobe musí kabinet ešte rozhodnúť. Pomoc programovým krajín je dlhodobejšia a finančne významnejšia ako pomoc tzv. projektovým krajinám. Ako projektové krajiny sú navrhnuté: Albánsko, Bielorusko, Bosna a Hercegovina, Čierna Hora, Etiópia, Gruzínsko, Kazachstan, Kirgizsko, Macedónsko (FYR), Moldavsko, Mongolsko, Sudán, Tadžikistan, Ukrajina, Uzbekistan a Vietnam. V materiáli sa zdôrazňuje, že prípadné zmeny v zaradení jednotlivých krajín bude možné urobiť v národných programoch, ktoré schvaľuje vláda.


Zaradenie Afganistanu, Kene a Srbska medzi programové krajiny korešponduje s cieľmi slovenskej zahraničnej politiky a v prípade Kene v súlade so strategickým programom Európskej únie. V prípade Srbska sa v informácií ku strednodobej koncepcii uvádza, že napriek ekonomickému rastu je nezamestnanosť v tejto krajine 20 percent. Pod úrovňou chudoby žije 8,8 percenta ľudí. Potreba rozvojovej pomoci v tejto krajine je umocnená 60-tisícovou slovenskou menšinou v Srbsku a obchodno-ekonomickými záujmami slovenských podnikateľských subjektov. Podľa predloženého materiálu bolo Srbsko za uplynulé roky najväčším príjemcom slovenskej rozvojovej pomoci.

Keňa síce patrí medzi vyspelejšie ekonomiky subsaharskej Afriky, napriek tomu ju jej HDP 1 455 USD na obyvateľa radí medzi nízkopíjmové krajiny. Miera chudoby dosahuje cca 50 percent, čo je výrazne viac ako v susedných krajinách ako Tanzánia alebo Uganda. V Keni je potrebná pomoc hlavne v okrajových štvrtiach veľkomiest (sociálna oblasť) aj vo vidieckych oblastiach (v poľnohospodárstve a malom a strednom podnikaní). Do roku 2008 bolo pre Keňu v rámci slovenskej rozvojovej pomoci schválených 11 projektov. O projekty v tejto krajine majú slovenské organizácie veľký záujem a mnohé tam dlhodobo pôsobia, uvádza sa v informácii.

K hlavným dôvodom slovenskej angažovanosti Slovenska v Afganistane patrí popri účasti na boji s terorizmom a extrémizmom aj pašovanie drog z Afganistanu na Slovensko. Podľa informácie k strednodobej koncepcii v prípade Afganistanu pretrváva akútna potreba pomoci, ktorá je kľúčová pre stabilizáciu krajiny, obnovu bezpečnostnej situácie a upevnenie demokracie. V rokoch 2003-2007 boli z prostriedkov slovenskej rozvojovej pomoci realizované rozvojové projekty v hodnote takmer milión amerických dolárov (USD). V roku 2005 Slovensko odpustilo Afganistanu dlh takmer 30 miliónov USD a v roku 2006 slovenská armáda poskytla tejto krajine bezodplatne vojenský materiál. V roku 2007 bol schválený projekt pre afganské zdravotníctvo, pripomína sa v materiáli.

SITA

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Moody”s začala revíziu ratingu spoločnosti Enel
<< predchádzajúci článok
Hyundai plánuje na Slovensku v tomto roku predať 3 500 áut