Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

23. februára 2010

Cestovať do Líbye ministerstvo neodporúča



Ministerstvo zahraničných vecí SR už cesty do Líbye, či už turistické alebo pracovné, neodporúča vôbec. Doteraz platilo upozornenie, aby si Slováci pred cestou ...



Zdieľať
Ilustračné foto SITA, AP

BRATISLAVA 23. februára (WEBNOVINY) - Ministerstvo zahraničných vecí SR už cesty do Líbye, či už turistické alebo pracovné, neodporúča vôbec. Doteraz platilo upozornenie, aby si Slováci pred cestou zašli na líbyjské veľvyslanectvo v Bratislave, kde ich budú informovať o možnostiach, ako sa do krajiny dostať. "V súčasnosti odporúčame občanom SR odložiť plánované pracovné, respektíve turistické cesty do Líbye. Informácie o aktuálnom vývoji situácie pred prípadnými cestami odporúčame konzultovať so zastupiteľským úradom Líbye v Bratislave," píše tlačový odbor ministerstva.

Líbya s okamžitou platnosťou prestala 14. februára vydávať víza pre občanov krajín schengenského priestoru. Navyše zrušila spätne platnosť už vydaných víz. Tento režim bude na dobu neurčitú. Líbya pozastavila vydávanie víz občanom všetkých štátov Európskej únie okrem Británie, tvrdí rakúska verejnoprávna stanica ORF.

Oficiálne vláda v Tripolise týmto opatrením pohrozila ešte v januári s odôvodnením, že Líbyjčania majú veľké problémy s cestovaním do európskych krajín. Dôvodom bol diplomatický spor so Švajčiarskom kvôli dvom obvineným švajčiarskym podnikateľom, ktorí sa ukrývali na švajčiarskom veľvyslanectve v Tripolise. Jeden z nich sa v pondelok vydal do rúk líbyjskej polície. Úrady Maxa Göldiho čoskoro prevezú do väzenia, kde si odpyká štvormesačný trest odňatia slobody. Druhý obvinený Rashid Hamdani opustil areál ambasády už predtým a nastúpil do pripraveného auta. Jeho voz sprevádzaný policajnou eskortou smeruje do Tuniska. Hamdani, ktorý má švajčiarsko-tuniské občianstvo, môže podľa Tripolisu bez problémov opustiť krajinu. Švajčiarskeho podnikateľa a jeho kolegu Rashida Hamdaniho odsúdili za to, že prekročili lehotu platnosti víz a v krajine vykonávali ilegálne obchodné aktivity.

Vzťahy medzi Líbyou a Švajčiarskom sú napäté od krátkeho zadržania Hannibala Kaddáfího, syna líbyjského lídra Muammara v lete 2008 v Ženeve. Kaddáfího syna a jeho manželku obvinili zo zlého zaobchádzania s dvoma zamestnancami hotela. Následne Líbya zatkla dvoch švajčiarskych podnikateľov a postavila ich pred súd.

Švajčiarsko reagovalo zakázaním vstupu 188 vysokopostaveným Líbyjčanom do Švajčiarska. Podľa líbyjských médií zákaz sa týka líbyjského lídra Muammara al-Kaddáfího a jeho rodiny. Ako odpoveď Líbya neudelí obyvateľom Schengenu vstupné víza. Európska únia označila jednostranné rozhodnutie Líbye za poľutovaniahodné a ohlásila zavedenie "adekvátnych opatrení". Do schengenského priestoru patrí okrem 22 krajín EÚ aj Švajčiarsko, Nórsko a Island.

SITA

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
FICO: Prioritou MZ majú byť v budúcnosti Rázsochy
<< predchádzajúci článok
Pozvánka na Kongres mladých bádateľov