Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova    Regióny

03. júna 2010

Cesta medzi V. Hágmi a Š. Plesom pre osobné autá



Foto: SITA/Rastislav Ovšonka POPRAD 3. júna (WEBNOVINY) – Cesta medzi Vyšnými Hágmi a Štrbským Plesom vo Vysokých Tatrách bude od piatku od 8:00 prejazdná v jednom jazdnom pruhu pre autá do 3,5 tony. Po dnešnom pracovnom ...



Zdieľať
strbske pleso Foto: SITA/Rastislav Ovšonka

POPRAD 3. júna (WEBNOVINY) – Cesta medzi Vyšnými Hágmi a Štrbským Plesom vo Vysokých Tatrách bude od piatku od 8:00 prejazdná v jednom jazdnom pruhu pre autá do 3,5 tony. Po dnešnom pracovnom stretnutí na mieste zosuvu svahu a časti vozovky o tom informoval predseda Prešovského samosprávneho kraja Peter Chudík. „Zatiaľ by sme neriešili autobusy a už vôbec nie nákladnú dopravu. Nikto si nechce zobrať na triko, ak by sa niečo stalo. Autobusy sú ťažké,“ uviedol Peter Chudík. Celý úsek budú cestári monitorovať aj po otvorení pre osobnú dopravu.

Cestári s obavami očakávajú dnešnú noc, keďže podľa predpovedí počasia možno v Tatrách čakať ďalšie výdatné zrážky. „Uvidíme, ako sa bude situácia vyvíjať. Môže sa stať, že sa situácia veľmi zhorší, že to bude veľké riziko pustiť aj vozidlá do 3,5 tony, tak sme pripravení cestu opäť uzavrieť,“ uviedol riaditeľ Obvodného úradu pre cestnú dopravu a pozemné komunikácie v Poprade Juraj Procházka. Geologický prieskum, ktorý si dal vypracovať samosprávny kraj, sa podľa Procházku zaoberal širším okolím cesty, keďže len pár metrov nad poškodeným úsekom cesty je trať Tatranských elektrických železníc. „Bolo by vhodné riešiť to komplexne aj s vodohospodármi, prípadne železnicami,“ uviedol Procházka. Obchádzková trasa cez Mengusovce a Tatranskú Štrbu má 19,2 km, čo je oproti priamemu spojeniu medzi Vyšnými Hágmi a Štrbským Plesom navyše asi 14 km.

Do dvoch týždňov by sa mal uskutočniť výber dodávateľa, ktorý začne okamžite s opravou poškodenej cesty. Prepadnutú komunikáciu by mali stabilizovať desať metrov hlboké a 90 cm hrubé pilóty. Po osadní pilót by mohla byť podľa Chudíka pustená cez poškodený úsek aj autobusová doprava. V prípade začiatku stavebných prác do dvoch týždňov by mohla byť zrekonštruovaná cesta prejazdná v plnom profile do konca júla. Náklady na opravu spadnutej cesty odhadol Peter Chudík na 550 000 eur. Peniaze na opravu cesty chce PSK použiť z rezervného fondu. „Pevne verím, že všetci poslanci to pochopia a schvália, lebo iná možnosť nie je. Ak by sme to nechali tak, mohlo by sa stať, že by sa to zrútilo a bolo by to ešte drahšie,“ dodal Chudík.

Súčasne s poškodenou cestou opravia cestári aj ďalší úsek, ktorý sa nachádza niekoľko desiatok metrov od prepadnutej vozovky, kde došlo k miernemu poklesu vozovky. Cesta slobody, ktorá spája takmer všetky tatranské osady, skrýva podľa riaditeľa Správy a údržby ciest Prešovského samosprávneho kraja Vladimíra Kozáka aj ďalšie prekvapenia. Ďalší vývoj bude závisieť hlavne od počasia. „Všetky úseky sú monitorované. Kde to trhne ďalej, sa nedá predpokladať. Závisí to od zrážkovej činnosti,“ uviedol Kozák. Príčina zosuvu cesty je podľa Kozáka kombináciou viacerých faktorov ako je podložie, spôsob výstavby cesty v minulosti, ale i vývoja po kalamite, keď zostali Tatry bez stromov a voda odtiaľ rýchlejšie odteká.

SITA

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Ukrajina už nechce do NATO, ale neutrálny status
<< predchádzajúci článok
Na post nemeckého prezidenta sú viacerí kandidáti