Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra

12. októbra 2018

Český spevák Karel Černoch zažil slávu aj šikanu



Karel Černoch, archívna snímka.



Zdieľať
Karel Černoch, archívna snímka. Foto: TASR/Jana Noseková
Praha/Bratislava 12. októbra (TASR) – Piesne Karola Černocha sa stali od 60. rokov neodmysliteľnou súčasťou československej populárnej hudby. Všestranný umelec bol i skladateľom, textárom a hercom. V piatok 12. októbra by sa obľúbený spevák dožil 75 rokov.


Karel Černoch sa narodil 12. októbra 1943 v Prahe. Nedokončil štúdium na Strednej umeleckej škole Václava Hollara, vyučil sa za klampiara. Mal však umelecké sklony. Už jeho dospievanie formovala gitara, spev a láska k hudbe.

Od roku 1959 pracoval celých desať rokov ako rekvizitár Filmového štúdia Barrandov. Traduje sa, že keď ho tam začiatkom 60. rokov počul spievať a brnkať na gitaru Jan Werich povedal mu: "Počúvajte, vy by ste mali skúsiť spievať ľuďom na javisku." Budúci spevák dal na radu Wericha a začal sa profesionálne venovať hudobnej tvorbe.

Začínal ako rokenrolový a bigbítový spevák v 60. rokoch v kabarete VOJ Jiřího Grossmana a Miloslava Šimka. Vystupoval s niekoľkými kapelami – Karkulka, Komety či Donald. Známejším sa však stal počas pôsobenia v skupine Juventus, s ktorou naspieval hity ako Nářek převozníka, Ona se brání či apelatívnu pieseň s politickým podtextom 18 minut. Podľa predstaviteľov režimu tento protestsong narážal na sovietsku inváziu 21. augusta 1968, hoci v skutočnosti vznikol už rok predtým.

Po prvej LP s názvom Páteční sa Karel Černoch začal profilovať ako spevák stredného prúdu. Zabodoval aj na Bratislavskej lýre v roku 1969. Textom víťaznej skladby, ktorá niesla názov Píseň o mé zemi však obhajoval politiku Pražskej jari 1968. Pre Černocha tak nastali trpké roky - jeho život sprevádzalo šikanovanie a perzekúcie, zrušili mu všetky umelecké zmluvy a jeho pesničky sa nesmeli hrať. Fanúšikom sa mohol opäť predstaviť, až keď sa za interpretáciu piesne verejne ospravedlnil a zlatú trofej oficiálne vrátil.

Sympatický vzhľad a hudobný talent ho predurčili aj na úlohy vo filme. Prvýkrát sa objavil pred kamerou v hudobnej snímke Bylo čtvrt a bude půl (1968, režisér Vladimír Čech). O tri roky ho obsadil už do dramatickej úlohy vo filme Petrolejové lampy (1971) Juraj Herz, objavil sa tiež v detektívke Smrt si vybírá (1972, Václav Vorlíček).

Práve v roku 1972 nastal v živote Karla Černocha obrat. Vtedajší riaditeľ divadla Ateliér Josef Mára presadil angažmán Karla Černocha vo svojom súbore. Spevák v roku 1973 vydal v poradí tretiu LP Popelky. Vystupoval aj v hudobnej relácii s názvom Narozeniny s Evou Olmerovou. Súbežne účinkoval mnohých ďalších programoch s hudobným doprovodom kapely Akvarel, ale tiež s orchestrami Karla Vlacha a Václava Hybša, s Tanečným orchestrom Československého rozhlasu či s Orchestrom Československej televízie.

Od roku 1978 spolupracoval so skupinou Luďka Švábenského a od roku 1981 s Country Beatom Jiřího Brabce, kde sa venoval modernej country hudbe po boku speváckej hviezdy Nadi Urbánkovej. Vlastnú hudobnú skupinu s názvom Bonton si založil spevák v roku 1985.

Karel Černoch si zahral aj v rozprávkach ako Co takhle svatba, princi? (1986) alebo Ať přiletí čáp, královno! (1987). V tom období zažil svoju slávnu televíznu éru vďaka relácii Možná, že přijde kouzelník. V nej pravidelne účinkoval nielen ako spevák ale aj v humoristických scénkach spolu s komikom Jiřím Wimmerom.

Po roku 1989 sa Černoch etabloval ako muzikálový herec a spevák. Hral v muzikáli 451 stupňů Fahrenheita, v muzikáli Les Miserábles stvárnil titulnú úlohu Jeana Valjeana. Od decembra 2000 účinkoval ako Abbé Faria vo výpravnom českom muzikáli Monte Cristo. Všestranný umelec pôsobil aj ako moderátor v pražskom Country rádiu i ako dabingový herec.

Songy Karla Černocha vyšli na viacerých kompiláciách, medzi nimi 46 Nej (2003), Srdcové trumfy (2005), Pop galerie Karel Černoch (2006), Láska prý (2007), Ztráty a nálezy (2009) či dvojkompilácia s názvom Docela obyčejné písně z apríla 2011.

V roku 2005 sa dostala na pulty kníhkupectiev aj kniha Karel Černoch - Já býval divnej kluk od Jaroslava Holoubka.

Karel Černoch podľahol ťažkej chorobe 27. decembra 2007 v Prahe vo veku 64 rokov.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Vznikne televízny seriál o vyšetrovaní vraždy Kim Wallovej
<< predchádzajúci článok
Hudba spojí spišské mestá, začína sa festival Musica Nobilis