Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra

12. marca 2014

Český filmový režisér Karel Kachyňa zomrel pred 10 rokmi



Dnes uplynulo desať rokov od úmrtia českého filmového režiséra a scenáristu Karla Kachyňu.



Zdieľať
Karel Kachyňa Foto: Wikipédia/Jonn Leffmann
Říčany/Bratislava 12. marca (TASR) - Dnes uplynulo desať rokov od úmrtia českého filmového režiséra a scenáristu Karla Kachyňu.


Jeden z najvýznamnejších a najplodnejších filmových režisérov povojnovej éry českej kinematografie si dokázal až do vysokého veku uchovať sviežosť myslenia i pohľadu na svet.

Karel Kachyňa počas svojej takmer polstoročnej kariéry nakrútil množstvo filmov, z nich vyše 50 celovečerných, z ktorých minimálne desať patrí do Zlatého fondu národnej kinematografie.

Za mimoriadne plodný filmový život mu udelili už v roku 1964 Striebornú plachtu na Medzinárodnom filmovom festivale (MFF) v švajčiarskom Locarne a v roku 1971 Striebornú mušľu na MFF v španielskom San Sebastiane. Za dlhoročný umelecký prínos českému filmu ho v roku 1995 ocenili soškou Český lev a v roku 1999 mu na MFF v českých Karlových Varoch udelili Zvláštnu cenu za prínos svetovej kinematografii.

Prvým celovečerným filmom bola snímka Dnes večer všechno skončí

Karel Kachyňa pochádzal z juhomoravského Vyškova, kde sa 1. mája 1924 narodil. Patril k tzv. prvej generácii pražskej Filmovej fakulty Akadémie múzických umení (FAMU), ktorú dokončil v roku 1951. Ihneď upútal pozornosť dokumentom o osídľovaní českého pohraničia Není stále zamračeno (1950). Aj v niekoľkých nasledujúcich rokoch sa venoval dokumentom a pôsobil aj v Československom armádnom filme.

Kachyňovým prvým celovečerným debutom bol film Dnes večer všechno skončí (1954). Z ďalších sú zaujímavé Tenkrát o Vánocích (1958), Král Šumavy (1959), či Práče (1960). Film Práče predznamenal jeho budúci celoživotný záujem o svet detí a svet ich prvých kontaktov so svetom dospelých. Dokázal tieto filmy obohatiť nevídanou poéziou, ktorá nikdy neskĺzla k lacnému sentimentu. K tematike detstva a dospievania sa vracal v rôznych obdobiach svojho tvorivého života - vo filmoch Trápení (1961), Vysoká zeď (1964), Už zase skáču přes kaluže (1970), Vlak do stanice Nebe (1972), Robinsonka (1974).

Filmy nesmeli v kine uvádzať celých 20 rokov

V roku 1979 nakrútil nezabudnuteľnú žižkovskú romancu Lásky mezi kapkami deště, v roku 1983 sa uviedol ojedinelým pokusom o komediálne ladený film Fandy, ó Fandy, neskôr režíroval seriály Vlak dětství a naděje (1985) a Prima sezóna (1994). A samozrejme – film Sestřičky (1983) s Jiřinou Jiráskovou. Sestřičky sú zároveň jedným z dvoch tvorivých stretnutí Karla Kachyňu s tvorbou spisovateľa Adolfa Branalda. Tým druhým je nemenej populárny film Pozor, vizita! (1981).

V 60. rokoch 20. storočia sa Kachyňa svojou tvorbou - napriek tomu, že bol o niekoľko rokov starší - pripojil k novej českej vlne. Z tohto obdobia, keď spolupracoval so spisovateľom Janom Procházkom, pochádza skvelá kolekcia filmov, napríklad komorná dráma Kočár do Vídně (1966), rozprávanie o mladej mníške Noc nevěsty (1967), film Ucho (1970).

Na tieto filmy však bolo celých 20 rokov embargo a nesmeli sa uvádzať v kinách. Po otvorení trezorov film Ucho, napriek tomu, že vznikol pred mnohými rokmi, uviedli v roku 1990 v hlavnej súťaži na Medzinárodnom filmovom festivale vo francúzskom Cannes.

Kachyňa bol dlhoročným prezidentom Českej filmovej a televíznej akadémie

V 70. rokoch 20. storočia režíroval filmy Smrt mouchy (1976), Cukrová bouda (1980), Dobré světlo (1985), Smrt krásných srnců (1986), Kam pánové, kam jedete (1987), Oznamuje se láskám vašim (1988) a ďalšie.

Veľkým snom režiséra Kachyňu, bohužiaľ neuskutočneným, bolo sfilmovanie knihy Bohumila Hrabala Obsluhoval jsem anglického krále.

V posledných rokoch svojho života vytvoril Kachyňa televízne filmy Otec neznámý aneb Cesta do hlubin duše výstrojního náčelníka (2001) a film o dedinskom futbalovom mužstve Kožené slunce (2002). Niektoré jeho pôvodne televízne projekty skončili i na plátnach kín – Městem chodí Mikuláš (1992), Fany (1995), Hanele (1999). Film Hanele, baladický príbeh podľa jednej z najkrajších noviel Ivana Olbrachta O smutných očích Hany Karadžičové, za réžiu v roku 1999 nominovali na Českého leva.

Krátko pred smrťou pracoval na svojom poslednom filme, ktorý rozprával príbeh dvoch pasažierov parného valca Cesta byla suchá, místy mokrá (2003).

Karel Kachyňa bol dlhoročným prezidentom Českej filmovej a televíznej akadémie a mnoho rokov pôsobil ako pedagóg na FAMU. Zomrel 12. marca 2004 v českých Říčanoch vo veku nedožitých 80 rokov.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Vzácneho žeriava, ktorý uletel zo ZOO v Plzni, večer odchytili
<< predchádzajúci článok
Najdlhšia cesta Nicholasa Sparksa rozpráva príbeh dvoch párov