Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika    Zdravie

11. apríla 2021

Českí vedci vyvinuli látku,ktorá potláča rast nádorov a metastázovanie



Vedci z dvoch laboratórií Biotechnologického ústavu českej Akadémie vied a Katedry bunkovej biológie na Karlovej univerzite v Prahe svoj nový vedecký prístup úspešne otestovali na myšiach.



Zdieľať
Českí vedci vyvinuli látku,ktorá potláča rast nádorov a metastázovanie

Českí vedci vyvinuli protirakovinovú látku nazvanú mitoDFO, ktorá potláča rast nádorov a predovšetkým metastázovanie. Protirakovinová látka sa zameriava na mitochondriálny metabolizmus železa. Keďže nádorové bunky potrebujú viac železa, látka blokuje jeho spracovanie, čím zabraňuje ďalšiemu rastu nádoru. Informáciu priniesla Akadémia vied Českej republiky.


Vedci z dvoch laboratórií Biotechnologického ústavu českej Akadémie vied a Katedry bunkovej biológie na Karlovej univerzite v Prahe svoj nový vedecký prístup úspešne otestovali na myšiach. Kombinácia zacielenia na mitochondrie a narušenie metabolizmu železa nádorových buniek vedie podľa českej vedeckej inštitúcie k výraznému potlačeniu rakovinového rastu a delenia a navodzuje bunkovú smrť. Mitochondrie nádorových buniek sú metabolicky odlišné. Tento princíp využíva protirakovinová látka, ktorá tak výberovo pôsobí iba na nádorové bunky, zatiaľ čo bunky nezhubného charakteru nezasiahne.

"Železo je zásadným kofaktorom mnohých metabolických enzýmov, prevažne vo forme železo-sírnych klastrov a hém, ktoré sú syntetizované v mitochondriách. Preto zablokovanie mitochondriálneho metabolizmu železa v nádorových bunkách zabraňuje ich rastu a deleniu, ako aj ich schopnosti metastázovania, pričom nakoniec vedie k ich smrti," uviedol vedúci Laboratória nádorovej rezistencie Jaroslav Truksa.

Na výskume sa okrem vedcov z českej Akadémie vied a Prírodovedeckej fakulty Karlovej univerzity podieľala taktiež firma Smart Brain s. r. o. Bádatelia musia uskutočniť ďalšie predklinické testovania na viacerých zvieracích modeloch a farmakológiu. Vedci už požiadali o patent v EÚ a v USA. Výskum sa objavil v časopise Cancer Research.

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Kurz: Rakúsko môže nakúpiť milión dávok ruskej vakcíny Sputnik V
<< predchádzajúci článok
Napoludnie sa rozoznejú zvony, pripomenú obete ochorenia COVID-19