Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

17. júla 2017

Českí vedci sa podieľajú na vývoji operácií ultrazvukom



Českí vedci sa podieľajú na medzinárodnom výskume, ktorého cieľom je začať využívať ultrazvuk na likvidáciu rakovinových nádorov v mozgu, pečeni či obličkách. ...



Zdieľať
Ilustračné foto. Foto: TASR/Tomáš Doboš
Brno 17. júla (TASR) - Českí vedci sa podieľajú na medzinárodnom výskume, ktorého cieľom je začať využívať ultrazvuk na likvidáciu rakovinových nádorov v mozgu, pečeni či obličkách. Znamenalo by to revolúciu v medicíne. Nebolo by totiž potrebné žiadne vŕtanie do lebky ani prerezávanie tkanív skalpelom až k nádoru, ktorý treba vybrať. Informoval o tom dnes český spravodajský portál Novinky.cz.


Tieto náročné a zložité zákroky by nahradilo použitie ultrazvukových vĺn, ktoré by nádor v tele doslova uvarili. Programátori z Brna spolu s lekármi z univerzity v anglickom Oxforde teraz hľadajú najvhodnejší spôsob využitia týchto vĺn.

Nový spôsob liečby je totiž založený na výpočtoch a vyslaní ultrazvukových vĺn na presné miesto - práve počítač navrhne lekárovi varianty, ako postupovať. Lekár následne zvolí najvhodnejšie riešenie a zariadenie odvedie svoju prácu, uviedol denníku Právo informatik Jiří Jaroš z brnianskeho Vysokého učenia technického. So svojím tímom z vysokej školy sa podieľa na vývoji správneho programu.

Pre takto zvolený postup je nutné dokonale zvládnuť simuláciu šírenia ultrazvukovej vlny, v čom patria brnianski programátori medzi svetovú špičku.

Lekár si najprv urobí snímky nádoru pacienta na počítačovom tomografe. Vyhodnotí ich počítač a urobí simuláciu - teda navrhne lekárovi varianty, kam a ako správne vlnu nasmerovať, aby nádor vypálila. Zároveň počítač oznámi, nakoľko bude každý z týchto variantov úspešný. Lekár z nich zvolí ten najlepší.

Brnianski programátori sa zaoberajú tým, ako sa ultrazvuk šíri v ľudskom tele. Zatiaľ sa využíva napríklad na odstraňovanie myómov v maternici a testuje sa aj pri liečbe prostaty. Lekári v Oxforde ho použili už na odstránenie nádorov obličiek. Pacient je pri tomto zákroku ponorený do nádrže s vodou, pod ktorou je umiestnený vysielač.

Úspešná bola polovica zákrokov, pri druhej polovici vlna neodviedla svoju prácu dokonale, a to pravdepodobne preto, že títo ľudia mali hrubšiu tukovú vrstvu okolo obličiek. Lekári preto požiadali programátorov z Brna o pomoc so zdokonaľovaním svojho počítačového simulačného programu, aby bolo zacielenie vlny čo možno najpresnejšie.

Presná vlna je nutná - netrafiť sa dokonale do nádoru v obličke je niečo iné než v mozgu, kde táto nepresnosť môže mať nedozerné následky, vysvetlil podľa Noviniek.cz Jaroš. A dodal, že na ďalšie vylepšenie programu potrebuje so svojím tímom ešte približne dva roky.

Podľa jeho slov by presné vysielanie ultrazvukových vĺn do ľudského tela mohlo pomôcť tiež pri liečbe metastáz na kostiach u onkologických pacientov a zrejme by sa dali použiť aj na zmiernenie či dokonca odstránenie epileptických záchvatov.

U ľudí s Parkinsonovou chorobou by ultrazvuk mohol odstrániť trasenie rúk. Vedci sa zhodujú, že väčšie využitie ultrazvuku v medicíne ešte len príde.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Na obete pádu vrtuľníka v Slovenskom raji kolegovia stále spomínajú
<< predchádzajúci článok
Deň Slovenska na Expo 2017 bude v znamení energie a inovácií