16. marca 2013

Češka Soukalová získala zlaté double, Kuzminová skončila 15.

V sobotňajších stíhacích pretekoch žien na 10 km v rámci finálového 9. kola Svetového pohára v biatlone v ruskom Chanty-Mansijsku obhájila svoje prvenstvo zo štvrtkového šprintu 23-ročná ...

soukalova CHANTY-MANSIJSK 16. marca (WEBNOVINY) - V sobotňajších stíhacích pretekoch žien na 10 km v rámci finálového 9. kola Svetového pohára v biatlone v ruskom Chanty-Mansijsku obhájila svoje prvenstvo zo štvrtkového šprintu 23-ročná Češka Gabriela Soukalová.

Druhá skončila Ruska Oľga Viluchinová, tretia prišla do cieľa už istá celková víťazka SP a aj majiteľka malého krištáľového glóbusu za celkové prvenstvo v hodnotení tejto disciplíny Nórka Tora Bergerová.

Slovenská reprezentantka Anastasia Kuzminová nevyužila výhodnú pozíciu na štarte, keď vybiehala na trať ako piata s polminútovým odstupom za Soukalovou a skončila pätnásta. Janka Gereková opäť zostala za bodovanou štyridsiatkou, obsadila 44. miesto.

Gabriela Soukalová dokonale využila výhodu, ktorú si vo štvrtok vybojovala víťazstvom v šprinte. V hustom snežení minula terč na štyroch položkách iba dvakrát, k tomu pridala solídny bežecký výkon (9. najlepší čas) a bolo z toho jej druhé zlato v Chanty-Mansijsku, celkovo tretie v kariére. Viluchinová za ňou zaostala o 7 sekúnd, Bergerová, ktorá štartovala až ako ôsma, bola o 14,8 sekundy pomalšia.

Preteky sa pre Kuzminovú nezačali dobre. Už v prvom bežeckom okruhu mala pád a klesla z piatej na šiestu pozíciu.

Keď však prvú streleckú položku v ľahu zvládla bez zaváhania, poskočila na tretie miesto.

Po druhej streľbe v ľahu však musela najskôr absolvovať dva trestné 150 m dlhé okruhy za rovnaký počet nezostrelených terčíkov a nielenže sa prepadla späť na piatu priečku, ale jej odstup za čelom peletónu narástol na 40 sekúnd.

Prvý a štvrtý výstrel jej išiel mimo čierny kruh aj na prvej stojke a kým si odpykala trest, vypadla z elitnej desiatky, bola dvanásta. Streleckú dvojchybu urobila potom aj na poslednej streľbe a bolo definitívne po jej nádejach. Finišovala pätnásta o 1:42,5 min neskôr ako víťazná Soukalová.

Gereková si rovnako predĺžila trať o šesť trestných okruhov a prakticky sa ani raz na trati nedostala medzi najlepších štyridsať, ktoré získavajú v pretekoch body do celkovej klasifikácie SP. Za víťazkou zaostala o bezmála päť a pol minúty, skončila štyridsiata štvrtá.

Výsledky - stíhacie preteky žien - Chanty-Mansijsk - sobota:

1. Gabriela Soukalová (ČR) 30:58,8 min (2 trestné okruhy), 2. Oľga Viluchinová (Rus.) +7,0 s (3), 3. Tora Bergerová (Nór.) +14,8 (2), 4. Marie Dorinová Habertová (Fr.) +21,6 (1), 5. Miriam Gössnerová (Nem.) +23,4 (3), 6. Laura Dahlmeierová (Nem.) +31,3 (1), ... 15. Anastasia Kuzminová +1:42,5 (6), 44. Janka Gereková (obe SR) +5:26,5 (6)