Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

06. mája 2017

Česká koruna po konci intervencie príliš neposilnila



Ilustračné foto. Foto: TASR - Štefan Puškáš



Zdieľať
Ilustračné foto. Foto: TASR - Štefan Puškáš


Praha 6. mája (TASR) - Mesiac po ukončení intervencií zostáva česká koruna k euru takmer rovnako slabá, ako keď ju Česká národná banka (ČNB) bránila pred zhodnotením. Podľa analytikov za to môžu špekulanti, ktorí akékoľvek posilnenie koruny využívajú na vyberanie ziskov. Predajom však korunu znovu oslabujú.

Lacnejšie eurá na dovolenku zostávajú pre Čechov stále v nedohľadne. Už mesiac sa pritom môže kurz koruny pohybovať "slobodne". Stále však zostáva blízko hranice 27 CZK/EUR, kde ho počas uplynulého 3,5 roka umelo držala ČNB.

Vývoj kurzu zatiaľ analytikov prekvapuje tým, aký je pokojný. Česká mena najprv plynulo posilnila zhruba o päťdesiat halierov, aby sa v posledných dvoch týždňoch vrátila k hranici 27 CZK/EUR. Teraz sa na medzibankovom trhu obchoduje približne pri kurze 26,85 CZK/EUR.

Pritom 6. apríla, keď centrálna banka oznámila koniec intervencií, analytici predpovedali pre najbližšie týždne a mesiace divoký vývoj. Kurz sa podľa nich mohol pohybovať v širokom rozmedzí 26 až 29 CZK/EUR. Dôvodom takéhoto rozkolísaného vývoja mali byť podľa predpovedí špekulanti, ktorí sa na slabú korunu vrhli s cieľom zarobiť na jej budúcom posilnení.

Špekulanti sú tiež príčinou aktuálneho pokojného vývoja, teda predovšetkým investičné banky a fondy z celého sveta, ktoré sa zameriavajú na rizikovejšie investície. "Niektorým investorom stačilo vybrať zisky len pár desiatok halierov, svoje koruny predali, a preto česká mena toľko neposilnila," komentuje doterajší vývoj kurzu českej koruny ekonóm Komerčnej banky Marek Dřímal.

Špekulantov s nakúpenými korunami naďalej zostáva veľa. Ich správanie tak bude aj v najbližších mesiacoch korunu ďalej brzdiť v raste. Akékoľvek výraznejšie posilnenie je pre nich totiž signálom k predaju - a to zase korunu oslabuje.

"ČNB svojím načasovaním konca kurzového záväzku umožnila, aby do domácej ekonomiky pritiekol extrémny objem špekulatívneho kapitálu v rádoch desiatok percent HDP. Koruna je tak extrémne prekúpená a jej posilneniu bráni postupné odchádzanie špekulatívneho kapitálu," uviedol hlavný ekonóm ING Bank Jakub Seidler. Narážal na takzvaný tvrdý záväzok ČNB. Tá garantovala, že s intervenciami neprestane skôr než na začiatku apríla - a špekulanti tak mali čas korunu vo veľkom nakúpiť.

Špekulanti z Londýna alebo napríklad New Yorku, ktorí držia koruny za desiatky miliárd eur, momentálne tiež nemajú protistranu, ktorá by od nich koruny kupovala. To ďalej výrazne znižuje tlak na posilnenie koruny. Českí exportéri, ktorí by na trhu inak eurá za koruny menili, sa totiž zaistili niekedy aj na niekoľko rokov dopredu už pred koncom intervencií.

Špekulanti tak teraz môžu čakať viac-menej len na záujem ďalších špekulantov, ktorí budú chcieť korunu kupovať. Zahraničné banky a fondy môžu do Česka nalákať prípadné vyššie sadzby. A práve o tých už začína ČNB uvažovať.

"Ak by veľmi mierne posilnenie koruny od hladiny kurzového záväzku trvalo dlhšie, tak bude čoraz viac zvyšovať potreba pristúpiť k postupnému odpútaniu úrokových sadzieb od súčasnej hranice,"
povedal vo štvrtok (4.5.) guvernér ČNB Jiří Rusnok. Centrálna banka vo svojej novej štvrťročnej prognóze očakáva, že úrokové sadzby vzrastú už v treťom štvrťroku tohto roka a potom aj v priebehu budúceho roka.

"Práve očakávaný rast sadzieb by mal byť hlavným ťahúňom posilňovania českej meny, pretože môže prilákať nových špekulantov, ktorí by korunu kupovali,"
dodal Dřímal. Investorov zo zahraničia môže vzhľadom na to, že napríklad v eurozóne drží Európska centrálna banka záporné sadzby, lákať aj veľmi nízky rast sadzieb.

"Súčasný poexitový vývoj naznačuje, že koruna bude posilňovať pomalšie práve z titulu postupného odchádzanie špekulatívneho kapitálu. Výraznejšie posilnenie koruny - napríklad pod 26 korún za euro - ešte pred letnými prázdninami je tak menej pravdepodobné," uviedol Seidler.

Analytici však korunu na tejto úrovni čakajú na konci roka 2017. "ČNB podľa nášho názoru začne v druhej polovici tohto roka zvyšovať svoje základné úrokové sadzby. Rast sadzieb by mal korunu podporiť, z tohto dôvodu naďalej očakávame ku koncu roka kurz v pásme 25,5 a 26 CZK/EUR," dodal Seidler.

Dřímal je opatrnejší. "Koruna by mala počas roka posilniť k úrovni 26 CZK/EUR. Na samotnom konci roka ale pravdepodobne oslabí a v decembri by sa jej kurz mohol nachádzať na úrovni 26,40 CZK/EUR," myslí si Dřímal. Koniec roka je totiž podľa neho tradične spojený s čiastočným opúšťaním špekulatívnych pozícií.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Na strednom a východnom Slovensku môžu byť búrky aj lejaky
<< predchádzajúci článok
Koncernovou centrálou elektoáut sa vo Volkswagene stane Zwickau