24hod.sk    Ekonomika

26. marca 2009

Česi výrazne ušetrili vďaka poplatkom, Raši ich odmieta



Za prvý rok fungovania ušetrilo české zdravotníctvo vďaka regulačným poplatkom 10 mld. CZK. Polovica z tejto sumy sa vybrala na samotných poplatkoch a polovica predstavuje úsporu vo vnútri systému. Na ...



Zdieľať
BRATISLAVA 26. marca (WEBNOVINY) - Za prvý rok fungovania ušetrilo české zdravotníctvo vďaka regulačným poplatkom 10 mld. CZK. Polovica z tejto sumy sa vybrala na samotných poplatkoch a polovica predstavuje úsporu vo vnútri systému. Na svojej internetovej stránke o tom informuje Ministerstvo zdravotníctva ČR. Poplatky okrem iného spôsobili, že počet návštev na pohotovosti klesol o 36 % a u ambulantných špecialistov o 15 %. Počet receptov sa zároveň znížil o 28 % a výdavky na lieky do 150 CZK o 19 %. "Vďaka regulačným poplatkom sa podarilo výrazne obmedziť plytvanie v zdravotníctve, ušetriť prostriedky za lacné lieky a presunúť ich na starostlivosť o ťažko chorých. Zároveň pôsobia ako veľmi účinné protikrízové opatrenie," uviedla česká ministerka zdravotníctva Daniela Filipiová.


K opätovnému zavedeniu poplatkov na Slovensku vyzval nedávno zdravotnícky think-tank Health Policy Institute (HPI). Zaradil ich do skupiny opatrení, ktorými by sa mohli zmierniť dopady súčasnej krízy na zdravotníctvo. Podobne ako v Čechách aj u nás by pritom podľa inštitútu fungoval tzv. ochranný limit. Ten zabezpečuje, že všetky náklady na zdravotnú starostlivosť nad stanovenú hranicu už neplatí pacient ale jeho zdravotná poisťovňa. V Čechách je limit na úrovni 5 tis. CZK, u nás by podľa HPI mohol byť vo výške 240 eur. Slovenské ministerstvo zdravotníctva poplatky odmietlo. "K poplatkom sme sa už tiež niekoľkokrát vyjadrovali, v žiadnom prípade nebudeme finančnú krízu v rezorte riešiť cez peniaze pacientov, a tým im iba sťažovať ich situáciu," reagovala na snahy inštitútu hovorkyňa rezortu Zuzana Čižmáriková.

V Čechách zaviedli poplatky po nástupe vlády Mirka Topolánka. Systém bol niekoľkokrát upravovaný a zaoberal s ním aj český ústavný súd. Ten však poplatky 30 CZK u lekára, 60 CZK za lôžkodeň v nemocnici, či 90 CZK za návštevu pohotovosti podržal. Na Slovensku sa poplatky zaviedli v období pôsobenia ministra Rudolfa Zajaca. Vláda Roberta Fica však krátko po nástupe k moci schválila nariadenie, ktorým sa najviac kritizované 20-korunové poplatky za návštevu u lekára a 50-korunové poplatky za hospitalizáciu zrušili.
SITA

   Tlač    Pošli

Prečítajte si tiež


https://www.24hod.sk/cesi-vyrazne-usetrili-vdaka-poplatkom-rasi-ich-odmieta-cl73762.html