Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra

14. decembra 2023

Ceny Inakosti za rok 2023 poznajú svojich víťazov. Medzi ocenenými je aj preživšia útoku na Zámockej ulici (video+foto)



Víťazi Ceny Inakosti za rok 2023 sú známi. Iniciatíva Inakosť už po štvrtýkrát odovzdala ocenenie osobnostiam a aktivitám, ktoré pozitívne prispeli k zviditeľneniu LGBTI ...



Zdieľať
j 676x450 14.12.2023 (SITA.sk) - Víťazi Ceny Inakosti za rok 2023 sú známi. Iniciatíva Inakosť už po štvrtýkrát odovzdala ocenenie osobnostiam a aktivitám, ktoré pozitívne prispeli k zviditeľneniu LGBTI ľudí na Slovensku či pomohli zlepšiť ich postavenie v spoločnosti. Ako pripomenul riaditeľ Inakosti Martin Macko, uplynul rok po teroristickom útoku a vražde Juraja Vankuliča a Matúša Horvátha.


Bol to súčasne aj rok úsilia snahy o zlepšenie života LGBTI komunity a súčasne aj rok úspešnej kampane, vďaka ktorej sa stane realitou komunitné centrum pre LGBTI ľudí v Bratislave. Ako však Macko zdôraznil, bol to aj rok, keď predstavitelia štátu nepresadili nič pozitívne.

Symbol sily LGBTI+ komunity


„Výsledkom nedôstojnej a nenávistnej predvolebnej kampane je parlament s prevahou strán presadzujúcich opatrenia proti LGBTI+ ľuďom. Dnes oceňujeme ľudí, ktorí to nenechali tak, a je nás viac ako kedykoľvek predtým," vyhlásil riaditeľ Inakosti.

Cenu za pozitívne zviditeľnenie získala preživšia útoku na Zámockej ulici Radka Trokšiarová, a to za občiansku statočnosť a prejav odolnosti po útoku.

„Radka Trokšiarová sa stala symbolom sily, ktorý môže byť inšpiráciou pre mnohých LGBTI+ ľudí a ich podporovateľov,“ uviedla iniciatíva. Túto cenu Inakosť udeľuje človeku alebo ľuďom z LGBTI komunity, ktorí svojou činnosťou zviditeľnili seba, a tým aj komunitu.

Cena za rozvoj komunity, umenie a pre médiá


Cenu za rozvoj komunity iniciatíva udelila Združeniu rodičov a priateľov LGBT+ ľudí, ktoré intenzívne budovalo komunitu, s ktorou aktívne pracuje prostredníctvom online stretnutí, workshopov a vzájomnej podpory. Cena pre médiá za objektívnu a nestereotypnú prezentáciu tém súvisiacich s LGBTI+ ľuďmi si prevzalo Rádio_FM, a to za dlhodobú snahu zahŕňať LGBTI ľudí a témy ako prirodzenú súčasť spoločnosti a vysielania.

Iniciatíva udelila aj Cenu za umenie a kultúru za jedinečné umelecké spracovanie tém súvisiacich s LGBTI ľuďmi. Cenu získal spevák Vojtik so svojou piesňou Detviansky sen.

„V piesni opisuje život a dospievanie mladého queer Róma. Skladba si získala obrovskú pozornosť nielen v LGBTI+ kruhoch a stala sa inšpiráciou pre mnohých mladých ľudí,“ priblížila iniciatíva.

Prelomový film Úsvit


Cenu za audiovíziu a jedinečné spracovanie LGBTI tém udelili Miroslavovi Šifrovi za scenár k filmu Úsvit. Ako iniciatíva vysvetlila, citlivo v ňom poníma tému intersexuality, a teda človeka s nejednoznačnou pohlavnou charakteristiku. Iniciatíva to považuje na Slovensku za prelomové. Cenu za líderstvo v biznise získala Firemná výzva.

„Stoja za ňou desiatky firiem vrátane najväčších zamestnávateľov, a poukazuje na to, prečo je inklúzia ekonomicky a spoločensky výhodná a zároveň upozorňuje na možné riziká v prípade, že sa právna akceptácia a postavenie LGBTI+ ľudí nezmenia,“ uviedla iniciatíva.

Ocenenie za počin roka


Cenu za počin roka získalo prijatie štandardného postupu pre medicínsku tranzíciu dospelých transrodových ľudí.

„Zaslúžil sa oň autorský kolektív štandardného postupu, ktorý bol schválený odbornou komisiou a podpísaný ministrom zdravotníctva Vladimírom Lengvarským v marci 2023,“ spresnila iniciatíva a dodala, že postup umožnil zvýšenie dostupnosti zdravotnej starostlivosti pre transrodových ľudí. Do siene slávy bola po Imrichovy Matyášovi, Mariánovi Vojtekovi a Ivanovi Požgaiovi uvedená aktivistka, publicitstka, komentátorka, fotografka a feministka Hana Fábry.

„S teplým aktivizmom začala už krátko po revolúcii a po vzniku prvej ponovembrovej slovenskej LGBT organizácie Ganymedes. V roku 1994, Hana Fábry založila prvé lesbické združenie tiež s príznačným gréckym názvom – Museion. V roku 2000 bola súčasťou redakcie teplého mesačníka Atribút a v roku 2009 stála pri zrode prvého Pride na Slovensku," uzavrela Inakosť.
 
V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem
 

 




Zdroj: SITA.sk - Ceny Inakosti za rok 2023 poznajú svojich víťazov. Medzi ocenenými je aj preživšia útoku na Zámockej ulici (video+foto) © SITA Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Zomrel Tomáš Janovic, slovenský spisovateľ a autor rozhlasových či divadelných hier
<< predchádzajúci článok
Pred 520 rokmi sa narodil francúzsky astrológ a prorok Nostradamus