Centrum na boj proti obchodovaniu s ľuďmi bude v Košiciach
Informačné centrum na boj proti obchodovaniu s ľuďmi a prevenciu kriminality bude sídliť v Košiciach. Presný termín vzniku zatiaľ nie je známy. Pracovať v ňom má päť osôb, rezort ich chce obsadiť ...
BRATISLAVA 7. mája (WEBNOVINY) - Informačné centrum na boj proti obchodovaniu s ľuďmi a prevenciu kriminality bude sídliť v Košiciach. Presný termín vzniku zatiaľ nie je známy. Pracovať v ňom má päť osôb, rezort ich chce obsadiť po výberovom konaní. Na jeho činnosť má ísť každoročne vyše 55-tisíc eur, informovala Natália Hattalová z ministerstva vnútra.
Rezort počíta s vytvorením centra po schválení novely zákona o prevencii kriminality a inej protispoločenskej činnosti. Platiť začala na začiatku tohto mesiaca. Sľubuje si od neho spracovávanie a poskytovanie údajov o kriminalite od domácich i zahraničných orgánov verejnej moci, zároveň má byť aj miestom pre výskum obchodovania s ľuďmi. Identifikáciou páchateľov i obetí očakáva i zníženie kriminality.
Podľa ministerstva je obchod s ľuďmi na Slovensku pomerne novým fenoménom. Jeho nástup súvisí s migráciou po uvoľnení režimu na hraniciach na začiatku 90. rokoch 20. storočia. V priebehu 90-tych rokov sa naša krajina zmenila z čisto zdrojovej krajiny na zdrojovo-tranzitnú, uvádza. Rozvinuli sa aj ďalšie formy obchodovania s ľuďmi, vrátane pracovného vykorisťovania. Dôvodom bol najmä prechod na trhový systém ekonomiky, rastúci dopyt po lacnej pracovnej sile v tzv. sexbiznise, pripomína rezort.
Za vlaňajší prvý polrok evidovali policajné útvary deväť prípadov obchodovania s ľuďmi. V porovnaní s prvým polrokom 2007 to bolo o dva viac. Počas prvého polroka 2008 objasnila polícia tri prípady. Problematiku boja proti obchodovaniu s ľuďmi na Slovensku upravuje Dohovor Rady Európy o boji proti obchodovaniu s ľuďmi (platí od 1. februára 2008), príslušné paragrafy Trestného zákona, ďalej zákon o odškodňovaní osôb poškodených násilnými trestnými činmi, zákon o pobyte cudzincov, zákon, ktorým sa zmenili niektoré zákony v súvislosti so vstupom SR do schengenského priestoru, Národný program boja proti obchodovaniu s ľuďmi na roky 2008 - 2010 a interný predpis o zabezpečení programu podpory ochrany obetí obchodovania s ľuďmi, ktorý vydalo v decembri 2006 ministerstvo vnútra.
Ministerstvo spolu s mimovládnymi organizáciami spustilo v roku 2007 pilotný projekt k Programu podpory a ochrany obetí obchodovania s ľuďmi. Do boja proti obchodovaniu s ľuďmi investoval minulý rok rezort vnútra 265 551 €. Približne 199-tisíc eur bolo určených pre mimovládne organizácie zapojené do Národného programu a Programu podpory a ochrany obetí obchodovania s ľuďmi.
SITA