Centrálna banka stopla návrh MPSVR o poplatkoch v DSS
Pokus Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR (MPSVR) zrušiť poplatky pre sporiteľov pri investovaní ich dôchodkových úspor do podielových listov otvorených podielových fondov a cenných ...
BRATISLAVA 6. augusta (WEBNOVINY) - Pokus Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR (MPSVR) zrušiť poplatky pre sporiteľov pri investovaní ich dôchodkových úspor do podielových listov otvorených podielových fondov a cenných papierov zahraničných subjektov kolektívneho investovania nevyšiel. Centrálna banka totiž rezortu odkázala, že dôchodkové správcovské spoločnosti (DSS) by sa mohli takémuto investovaniu vyhnúť, čo by mohlo v konečnom dôsledku spôsobiť nižšie výnosy v druhom pilieri a tak poškodiť samotných klientov. Podľa aktuálneho znenia návrhu novely zákona o starobnom dôchodkovom sporení MPSVR túto pripomienku akceptovalo. DSS tak budú môcť klientom účtovať poplatok za správu fondu pri investovaní prostriedkov aj do týchto finančných nástrojov naďalej. "Išlo by o nesystémový prvok, pri ktorom vzniká riziko, že DSS nebude pri rozhodovaní o investičnej stratégii v prvom rade sledovať najlepší záujem sporiteľa a poberateľa dôchodku, ale bude uprednostňovať nákup takého investičného nástroja, ktorého hodnota vstupuje do objemu majetku pre výpočet poplatku za správu penzijného fondu," upozornila NBS ministerku Vieru Tomanovú počas pripomienkového konania.
MPSVR tiež navrhuje, aby mohli sporitelia v druhom pilieri od začiatku budúceho roka meniť dôchodkovú správcovskú spoločnosť (DSS) raz ročne bezplatne. Za každý skorší prestup do inej penzijnej spoločnosti by sporiteľ zaplatil 16 eur (482 Sk). Rezort práce a sociálnych vecí tak akceptoval pripomienku ministerstva financií, ktoré žiadalo, aby sa pri prestupe do inej DSS po určitom odôvodnenom období neplatil žiadny poplatok za zmenu správcu dôchodkových úspor. V súčasnosti sporiteľ pri zmene penzijnej spoločnosti, ktorá je možná raz za dva roky, platí Sociálnej poisťovni poplatok vo výške 500 Sk (16,6 ).
Novela zákona o sociálnom poistení, ktorou sa novelizuje aj zákon o starobnom dôchodkovom sporení, by mala spresniť aj prihlasovanie osôb starajúcich sa o dieťa do systému starobného dôchodkového sporenia. Ďalej by mala zdokonaliť legislatívny rámec na skvalitnenie informácií, ktoré dôchodkové spoločnosti poskytujú svojim klientom. Malo by ísť o zabezpečenie vyššej zrozumiteľnosti a výpovednej hodnoty poskytovaných informácií najmä vo vzťahu k dosahovanej výkonnosti jednotlivých dôchodkových fondov, a to prostredníctvom informačných prospektov, internetovej stránky a výpisu z osobného dôchodkového účtu. Upraviť by sa tiež mali pravidlá investovania v druhom pilieri, a to najmä prehodnotením limitov a obmedzení pre nakladanie s majetkom v dôchodkových fondov, ako aj prehodnotením pravidiel rozloženia rizika.
SITA