Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

19. októbra 2017

Cena cukru pôjde nadol, no sladkosti nemusia byť na Vianoce lacnejšie



Relácia Ekonomika Tu a Teraz od Tablet.TV.



Zdieľať
Relácia Ekonomika Tu a Teraz od Tablet.TV. Foto: TABLET.TV
Bratislava 19. októbra (TASR) - Zrušenie kvót na cukor v EÚ zvýši jeho ponuku a aj tlak na ceny, ktoré by mali ďalej klesať. Lacnejšie pečenie a sladkosti počas Vianoc to však nemusí priniesť. V diskusnej relácii na TABLET.TV to povedal predseda Slovenského cukrovarníckeho spolku Michal Abelovič.


„Cukor zrejme zlacnie, no či sa to prejaví aj na pultoch obchodov, nie je isté. Tam bude záležať na politike obchodných reťazcov,“ konštatoval Abelovič, ktorý vysvetlil, že nepredpokladá podobný scenár ako pri inej komodite, masle. Jeho cena rastie, pretože na trhu je, po zrušení kvót a znížení výrobných kapacít, menej mlieka. „Mlieko je kľúčová komodita pri výrobe masla. Na druhej strane cukor sa síce používa na výrobu sladkostí, cukroviniek, sladených nápojov, no nie je tam najväčšou a najdôležitejšou zložkou. Preto pri cukre nepríde k podobnej situácii,“ zdôraznil Abelovič.

Zrušenie kvót na cukor prišlo v čase, keď je táto komodita vo svete veľmi lacná. Na globálnom trhu jeho ceny klesli o 30 %, k čomu prispel aj menový vývoj u najväčšieho producenta Brazílie. „Brazílsky real sa oslabil k doláru a ten zasa klesol v porovnaní s eurom. EÚ vyprodukuje viac cukru, pretože vysiata plocha cukrovej repy vzrástla o 16 %. Nadbytok sa bude môcť umiestniť jedine na európskom trhu, čo vytvára tlak na ceny,“ uviedol Abelovič, ktorý nevylučuje, že zrušenie kvót na cukor bude mať podobný priebeh ako sa to stalo pri mlieku. „Dôsledkom určite bude, že európsky cukrovarnícky priemysel prejde určitou konsolidáciou a dôjde k zlučovaniu alebo zatváraniu menších neekonomických prevádzok,“ dodal Abelovič.

Systém kvót na cukor zaviedli v roku 1968. Rozhodnutie ukončiť ho prijali členské štáty v roku 2006. EÚ je najväčším svetovým výrobcom repného cukru (približne 50 % celkovej výroby), ktorý však predstavuje iba 20 % svetovej výroby cukru. Zvyšných 80 % cukru sa vyrába z cukrovej trstiny.



Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
J. SULEIMAN: Som šťuka, ktorá rozvíri mútne vody v Bratislavskom kraji
<< predchádzajúci článok
Štrkovecké jazero po 20 rokoch opäť kompletne zrevitalizujú