Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

28. marca 2019

Celý rokovací deň venovalo plénum NR SR Istanbulskému dohovoru



Na snímke poslanci NR SR počas schôdze.



Zdieľať
Na snímke poslanci NR SR počas schôdze. Foto: TASR/Jakub Kotian
Bratislava 28. marca (TASR) - Monotematický pracovný deň majú za sebou poslanci Národnej rady SR, ktorí sa celý štvrtok venovali tzv. Istanbulskému dohovoru. Návrh uznesenia z dielne SNS, ktorým má parlament požiadať vládu o zastavenie jeho ratifikácie, vyvolal veľký záujem členov snemovne. Do písomnej časti rozpravy sa ich prihlásilo 15, do následnej ústnej v závere tretieho rokovacieho dňa 43. schôdze NR SR ďalších deväť. Debata tak bude pokračovať aj v piatok (29. 3.).


Zastavenie ratifikácie okrem SNS podporuje aj Smer-SD, aj značná časť opozície. Šéf Smeru-SD Robert Fico neočakáva, že budú pre dokument v koalícii problémy. Ako tvrdí, uznesenie, ktoré má smerovať k zastaveniu ratifikácie dohovoru, predložila SNS po dohode v koalícii. Fico očakáva, že návrh získa v pléne širokú podporu.

Opačný názor má exministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská (nezaradená). Je presvedčená, že Dohovor Rady Európy o predchádzaní násiliu na ženách a domácemu násiliu a o boji proti nemu nejde proti slovenskej ústave. Počas rozpravy zdôraznila potrebu predchádzania násiliu v domácnostiach. Hovorí o nevyhnutnosti pochopiť v spoločnosti, že vzťah muža a ženy má byť o dohode a nie o tom, že jeden môže druhému niečo dovoliť, zakázať, prípadne ho potrestať. Toto treba podľa Žitňanskej učiť už deti, a to aj v školách.

Anna Verešová z OĽaNO priznala, že tento dokument rozdeľuje spoločnosť už osem rokov. Uviedla to na dnešnej tlačovej besede s tým, že ani jedna medzinárodná zmluva sa neratifikovala tak ťažko. "Jednou vetou nie je možné povedať, o čom dohovor je. Treba ho podrobne prelúskať, aby nespôsoboval problémy. V našej spoločnosti máme čo robiť, aby sme obete násilia ochránili. Istanbulský dohovor však nie je všeliekom, ktorý by dokázal odstrániť násilie na ženách a deťoch," myslí si.

Národná rada má podľa návrhu požiadať vládu, aby nepokračovala v procese smerujúcom k ratifikácii dohovoru. Kabinet by mal tiež oznámiť Rade Európy, že Slovensko sa nehodlá stať zmluvnou stranou dohovoru. SNS zdôvodňovala uznesenie tým, že existujú pochybnosti pri výklade viacerých ustanovení dohovoru, že je v rozpore so slovenskou ústavou. Poukazuje napríklad na definíciu partnerstva, pričom slovenská ústava definuje manželstvo ako zväzok muža a ženy.

Strana prišla s uznesením v čase, keď podľa ministra spravodlivosti Gábora Gála (Most-Híd) nie je Istanbulský dohovor na programe dňa. Minister to označil za politickú agendu SNS. Dohovor spôsobil v minulosti napätie v koalícii.

Poslanci Európskeho parlamentu (EP) v marci 2018 vyzvali členské štáty EÚ, ktoré ešte neratifikovali Dohovor Rady Európy o predchádzaní násiliu na ženách a domácemu násiliu a o boji proti nemu, aby tak čo najrýchlejšie urobili. Výzva sa týkala aj Slovenska.

Istanbulský dohovor, ktorý prijala Rada Európy v roku 2011, je najkomplexnejšia medzinárodná zmluva o boji proti násiliu páchanému na ženách. Dohovor nadobudol platnosť v auguste 2014, EÚ ako organizácia ho podpísala v júni 2017.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Rumunský prezident chce referendum v súvislosti s justičnými reformami
<< predchádzajúci článok
Saudská Arábia dočasene prepustila tri z aktivistiek zadržaných vlani