Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

25. marca 2016

Časté infekcie močových ciest u detí môžu viesť k poškodeniu obličiek



Ilustračná snímka



Zdieľať
Ilustračná snímka Foto: TASR/Radovan Stoklasa


Bratislava 25. marca (TASR) - Bakteriálne infekcie močových ciest patria u detí k najčastejším ochoreniam, hneď po ochoreniach dýchacích orgánov. Ich výskyt sa pohybuje u dievčat na úrovni troch až piatich percent, u chlapcov okolo jedného až dvoch percent, priblížila profesorka Katarína Furková, hlavný odborník ministerstva zdravotníctva pre pediatrickú nefrológiu. Najviac prípadov sa vyskytuje u detí do jedného roku života, neskôr výskyt stúpa u adolescentiek.

Až v polovici prípadov sa infekcie močových ciest opakujú, čo môže viesť neskôr k problémom s obličkami. Ak sa v detstve infekcia nepozná, môže to viesť k vzniku chronického obličkového ochorenia v dospelosti, uviedla Furková. Upozorniť na ňu môže napríklad náhle stúpnutie telesnej teploty bez vysvetlenia. Neliečený zápal sa môže hojiť v obličke tvorením jaziev. Zjazvenie tkaniva môže viesť následne po niekoľkých rokoch k zvrašťovaniu obličiek a k strate ich funkcie. Dôsledkom je vtedy až dialýza a následná transplantácia.

Infekciu preto netreba nepodceniť a treba ísť s dieťaťom či adolescentom k lekárovi. Diagnostika spočíva vo vyšetrení moču. Zisťuje sa prítomnosť bielych či červených krviniek v krvi. Moč sa vyšetruje aj kultivačne, aby sa odhalila baktéria vyvolávajúca zápal. Pokiaľ ide o zápal dolných ciest močových, hovorí sa o cystitíde, pri infekcii horných ciest močových, tzv. „hnisavej angíne obličiek“, ide o akútnu pyelonefritídu. Obe infekcie môžu byť akútne i chronické.

Príčiny, prečo infekcia močových ciest vzniká, sú viaceré. U malých detí sú to zvyčajne prekážky v odtoku moču (obštrukčné uropatie), nedostatočná hygiena genitálu a konečníka u dievčat, predkožky u chlapcov, porucha imunity a iné. U adolescentiek zohráva úlohu osídlenie okolia močovej rúry patogénnym mikroorganizmom, začiatok sexuálneho života, zápaly v oblasti genitálu. Až v 70 percentách sa infekcia spája s poruchou vyprázdňovania čriev – teda obstipáciou.

Infekcii močových ciest možno zabrániť správnym osídlením pošvy, ku ktorému pomôžu probiotiká aj pravidelné vyprázdňovanie močového mechúra, ozrejmila Furková. To znamená močenie každé dve hodiny, ktoré je možné dosiahnuť len pri správnom pitnom režime, rovnako je dôležité pravidelné vyprázdňovanie čreva. Ako prevencia poslúži aj konzumácia brusníc a čučoriedok.





Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Francúzska polícia zmarila útok v pokročilom štádiu plánovania
<< predchádzajúci článok
Veľký piatok bude slnečný, teploty do 12 stupňov