22. októbra 2014
Ilustračné foto Foto: TASR/František IvánKošice 22. októbra (TASR) – Ustanovenia zákona o výchove a vzdelávaní, ktoré zavádzajú priemer známok ako kritérium pre prijatie na strednú školu s maturitou, sú v rozpore s ústavou. Rozhodlo o tom dnes plénum Ústavného súdu (ÚS) SR.
Sporné ustanovenia napadla na ÚS SR skupina 31 opozičných poslancov. Predmetná časť zákona zaviedla od tohto roku pre prijímanie žiakov na stredné školy s maturitou limit priemeru známok na vysvedčeniach z posledných dvoch ročníkov základnej školy. Pre gymnáziá išlo o priemer do 2,0 a na odborných školách s maturitou priemer do 2,75.
Podľa ÚS SR nie sú sporné ustanovenia v súlade s článkom 42 odsek 1 Ústavy SR, ktorý hovorí o tom, že každý má právo na vzdelanie. Rovnako nie sú v súlade s obsahom Medzinárodného paktu o hospodárskych, sociálnych a kultúrnych právach, Dohovoru o právach dieťaťa, ako aj Dodatkového protokolu k Dohovoru o ochrane ľudských práv a základných slobôd.
"Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu rešpektuje rozhodnutie Ústavného súdu a je našou povinnosťou v rámci lehôt upraviť legislatívu tak, aby zodpovedala nálezu Ústavného súdu," reagovala pre TASR hovorkyňa rezortu školstva Beáta Dupaľová Ksenzsighová.
Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR