09. decembra 2016
Začiatok búracích prác na budove Parku kultúry a oddychu (PKO) na Dvořákovom nábreží v Bratislave v stredu 30. decembra 2015, archívna snímka. Foto: TASR/Štefan PuškášBratislava 9. decembra (TASR) - Podnet na podanie protestu prokurátora proti uzneseniu bratislavského mestského zastupiteľstva o predaji budov Parku kultúry a oddychu (PKO) z 10. decembra 2015 dnes podala skupina mestských poslancov na Generálnej prokuratúre v Bratislave. Uznesenie je podľa nich v rozpore so zákonom, preto žiadajú, aby ho prokurátor zrušil a dal o tejto veci opätovne rokovať. Pod podnet sú podpísaní 12 poslanci združení v Bratislavskom klube a poslanci Ján Mrva a Lucia Štasselová.
"
Chceme, aby keď už primátor pripustil zničenie mestského majetku za jedno euro, aby aspoň mesto nebolo vylúčené z toho, aby občania mohli hovoriť do výstavby nábrežia, ktorá je tu plánovaná," povedal poslanec Národnej rady SR a bratislavský mestský poslanec Ján Budaj.
Podľa skupiny poslancov bola porušená ústava, zákon o majetku obcí či zákon o obecnom zriadení. Ako tvrdia, bolo povinnosťou zistiť si úplné a objektívne informácie ohľadom hodnoty budovy PKO i výšky pohľadávok investora Henbury Development uplatňovaných voči hlavnému mestu. Primátor mesta Ivo Nesrovnal mal podľa poslancov vedieť, že 27. októbra 2015 padlo rozhodnutie na Najvyššom súde a po jeho vynesení mesto nemalo mať žiadny otvorený právny spor, ktorý by prehralo a nemalo žiadny rozsudok, ktorý by ho nútilo vzdávať sa majetku v miliónovej hodnote.
"
Mesto previedlo svoj majetok, ktorého hodnotu neobjektivizovalo, za recipročné vzdanie sa pohľadávok, ktorých skutočná hodnota je rovnako neznáma, a samo ich právne spochybňuje," tvrdia poslanci s tým, že samospráva mala posúdiť reálne riziko prehry v spore o žalované pohľadávky. Zároveň upozorňujú, že v rámci urovnania sa hlavné mesto pod hrozbou zmluvných pokút zaviazlo vydávať rozhodnutia či záväzné stanoviská, ktoré neodporujú činnosti investora na nábreží.
"
Vytvára sa tu riziko nebezpečného precedensu, akejsi skrytej privatizácie miest a obcí. To nielen z hľadiska majetkového, ale aj z rozhodovacích právomocí obcí," uviedol advokát Michal Kiča. Skupina mestských poslancov podala rovnaký podnet aj koncom mája na Krajskú prokuratúru v Bratislave. Tá však podľa Kiču odmietla realizovať prokurátorské oprávnenie a tento podnet odložila. "
Nevzhliadla v tejto dohode žiadnu nezákonnosť, preto sa obraciame na Generálnu prokuratúru s opakovaným podnetom a so žiadosťou o preskúmanie postupu krajskej prokuratúry," podotkol.
Bratislavskí poslanci vlani v decembri odsúhlasili predaj budov bratislavského PKO spoločnosti Henbury Development za jedno euro, čím sa podľa mesta urovnali všetky vzájomné nároky, práva a pohľadávky Bratislavy a investora. Henbury medzi vianočnými sviatkami objekty kultúrneho stánku začalo búrať. Na mieste PKO má teraz vyrásť červené futuristické planetárium a mediatéka spolu s bytmi, administratívnymi priestormi i novou Dunajskou promenádou.
Hlavné mesto pre TASR uviedlo, že mimosúdna dohoda mala za cieľ zbaviť Bratislavčanov dlhoročnej traumy z chátrajúceho nábrežia a uzavrieť súdne spory, predstavujúce likvidačnú hrozbu pre mesto.
Celý postup bol podľa mesta posúdený právnym oddelením magistrátu a aj externou právnickou kanceláriou. V prípade rozhodnutia Najvyššieho súdu uviedlo, že zásielka súdu bola daná na poštovú prepravu koncom decembra, keď už bola Henbury zapísaná v katastri ako vlastník budov PKO.
"
Nie je pravda, že by súd dal mestu za pravdu. Rozhodnutie Najvyššieho súdu SR nedalo za pravdu mestu, obranou mesta sa ani nezaoberalo a dôvodom na zrušenie predchádzajúceho rozsudku krajského súdu bolo iba nesprávne vymedzenie dovolacej otázky z procesného hľadiska (jej dôvody a spôsob vymedzenia) zo strany krajského súdu," skonštatovala hovorkyňa Bratislavy Ivana Skokanová.
Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR