Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

24. októbra 2008

ČAS: Zmeny času spôsobujú problémy i zachraňujú životy



Cez víkend sa vrátime k bežnému stredoeurópskemu času. V nedeľu 26. októbra o 03:00 si ručičky hodiniek posunieme naspäť na 02:00.



Zdieľať
Počas svojej existencie obdobie letného času ovplyvnilo množstvo nepredstaviteľných udalostí, uvádza stránka webexhibits.org/daylightsaving. Znemožnilo teroristický útok, údajne znižuje účasť vo voľbách, množstvo halloweenských obchôdzkárov a z rôznych dôvodov komplikuje život mnohým ľuďom. Niektorým ale, naopak, život zachránilo.

Keď v USA verbovali mladých mužov do vojny vo Vietname, istý mladý Američan sa povinnosti vyhol práve vďaka tomu, že sa narodil po polnoci v deň, keď sa menil zimný čas na letný. Argumentoval, že v štáte Delaware, odkiaľ pochádza, sa vtedy narodenia zaznamenávali podľa bežného času, nie letného. Preto sa vlastne narodil o deň skôr. Keďže tento deň mal pri povolávaní do služby vyššiu číselnú hodnotu, zachránilo ho to od nástupu do armády.

V septembri 1999 bol na palestínskom západnom brehu ešte letný čas, zatiaľ čo Izrael sa práve preorientoval naspäť na bežný čas. Palestínski teroristi v tento deň pripravili bomby, ktoré dali spolupracovníkom v Izraeli. Tí si ale neskontrolovali čas. Keďže bol na bombách nastavený letný čas, tie vybuchli o hodinu skôr, ako teroristi čakali - práve vo chvíli, keď ich inštalovali. Namiesto dvoch autobusov plných ľudí teda zabili troch teroristov.

Za zmenu letného času na zimný až po Halloweene v USA dlhé roky lobovali najmä továrne na sladkosti. Množstvo detí, ktoré robia v tento deň tradičné obchôdzky a zbierajú sladkosti, totiž nesmie chodiť von po zotmení. Zároveň má úprava, ktorá vošla do platnosti v roku 2007, zabezpečiť deťom väčšiu bezpečnosť. Úmrtia detských chodcov bývajú totiž v tento sviatok štyrikrát častejšie než po zvyšok roka. Zistenia z roku 2007 však neukázali výraznejšie zmeny, keďže množstvo detí i tak čakalo, kým sa zotmie.

Posunom zmeny času na zimný až po dni volieb chcú Američania zabezpečiť aj zvýšenie účasti vo voľbách. Predpokladajú totiž, že ľudia by išli k volebným urnám radšej za svetla, ako po tme. Vďaka spomínanej úprave zákona, ktorá vošla do platnosti v roku 2007, sa v niektorých rokoch - 2010, 2021, 2027 a 2032, zmení čas až po voľbách, čo dá odborníkom možnosť sledovať rozdiely vo volebnej účasti.

Zmeny času v celom svete ovplyvňujú aj dopravu. Vlaky a autobusy totiž musia na jeseň hodinu čakať, keďže pri posune získajú hodinu navyše. Cesta preto napokon trvá o hodinu dlhšie než zvyčajne. Na jar zase vlaky prichádzajú do cieľových staníc ako zmeškané.

Jednou z prvých inštitúcií, ktoré posúvanie času postihlo, bola berlínska opera - 30. apríla v roku 1916 sa ručičky všetkých hodín v Nemecku posúvali o hodinu dopredu - o 23:00 sa čas zmenil na polnoc. Berlínska opera vyšla v ústrety svojim návštevníkom, keď sa predstavenie Die Meistersinger začalo o hodinu skôr ako zvyčajne, aby diváci stihli svoje bežné spoje.

V Antarktíde síce nie je v zime žiadne denné svetlo a v lete tam dni zase trvajú 24 hodín, ale množstvo výskumníkov, ktorí tam pôsobia, stále dodržujú zmeny času, aby boli synchronizovaní s výskumnými stanicami v Čile a na Novom Zélande.

Zaujímavá situácia môže nastať aj na pôrodnej sále. Dvojčatá narodené o 23:55 a 00:05 majú automaticky iný dátum narodenia, no posun času môže "papierovo" zmeniť aj poradie ich narodenia. Keď sa na jeseň o tretej ráno posúva čas naspäť na druhú, prvé dieťa sa narodí o 2:55 a druhé o desať minút neskôr, jeho čas narodenia je však 2:05.

(SITA)


   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 V nedeľu sa vrátime k stredoeurópskemu času (24. 10. 2008)
 Najčítanejší denník je Nový Čas a týždenník Plus 7 dní (31. 10. 2007)
 Zo soboty na nedeľu si pospíme dlhšie (25. 10. 2007)
 Zmeny času spôsobujú problémy i zachraňujú životy (25. 10. 2007)
 Cez víkend prejdeme na stredoeurópsky čas (24. 10. 2007)
 Nový Čas naďalej najčítanejším denníkom (20. 8. 2007)



nasledujúci článok >>
Zahraniční investori majú podľa Jahnátka stále záujem o SR
<< predchádzajúci článok
Pohľad na Tatry môže pripomínať pohľad na ostrovy