Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

29. apríla 2010

ČAPLOVIČ: Zonácia TANAP bude vzorom pre iné parky



Zonácia Tatranského národného parku (TANAP) bude určitým vzorom pre zonácie ostatných národných parkov. Uviedol to dnes na stretnutí s environmentalistami zo ...



Zdieľať
caplovic Ilustračné foto SITA/Nina Bednáriková BRATISLAVA 29. apríla (WEBNOVINY) - Zonácia Tatranského národného parku (TANAP) bude určitým vzorom pre zonácie ostatných národných parkov. Uviedol to dnes na stretnutí s environmentalistami zo Slovenskej akadémie vied (SAV) vicepremiér Dušan Čaplovič. Podľa podpredsedu vlády by sa preto nemali robiť precedensy, ktoré by mohli ubližovať nášmu prírodnému bohatstvu. O stretnutí informoval agentúru SITA hovorca podpredsedu vlády SR pre vedomostnú spoločnosť, európske záležitosti, ľudské práva a menšiny Michal Kaliňák.


Čaplovič si myslí, že pre zonáciu národných parkov by mali byť využité všetky odborné kapacity a expertízy. Najmä v oblasti trvalo udržateľného rozvoja, biodiverzity, ochrany prírody na jednej strane a rozvoja cestovného ruchu na strane druhej. S environmentálnymi expertmi - Mikulášom Hubom a Petrom Barančokom zo SAV sa zhodol na potrebe vytvorenia takej zonačnej komisie, v ktorej budú adekvátne zastúpené odborné kruhy z oblastí ako geografia, geológia, botanika či zoológia.

Environmentalista Mikuláš Huba vidí v dnešnom stretnutí s Čaplovičom v porovnaní so stredajším stretnutím s ministrom životného prostredia Jozefom Medveďom posun. "Podpredseda vlády plne akceptoval tú potrebu zásadne zmeniť zloženie zonačnej komisie a dostať tam odborníkov na jednotlivé zložky tatranskej prírody, ako to už bolo pred 60 rokmi, keď vznikal TANAP," povedal pre agentúru SITA Huba. Podľa neho v minulosti poradný zbor TANAP tvorili špičkoví odborníci na jednotlivé zložky tatranskej prírody. V Čaplovičovej predstave o zonačnej komisii by bol podľa Hubu akýsi návrat ku komisii, aká fungovala už v minulosti. Odborníci pozitívne vnímajú fakt, že zonácia bude odročená. "Vzájomne sme sa zhodli na tom, že zonáciu treba následne podrobiť nejakému strategickému environmentálnemu hodnoteniu alebo nejakej širšej diskusii, aby to nebol nejaký kabinetný materiál," povedal Huba.

Zonácia TANAP je podľa Hubu špičkou ľadovca v probléme ochrany prírody na Slovensku. "Problém ochrany prírody je oveľa dlhší a naozaj sa zhoršil za súčasnej vlády, napríklad tým, že sa vymenili riaditelia národných parkov a vyhodili strážcov národných parkov a podobných zásadových a kompetentných ľudí, a začalo sa masívne s udeľovaním výnimiek," povedal Huba. Podľa neho súčasný stav devalvujú výnimky v ochrane prírody, vďaka ktorým si môžu developeri dovoliť hocičo na čo dostanú výnimku.

SITA

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Už len pár dní na odoslanie súťažných projektov
<< predchádzajúci článok
Sarkozy a Barroso hľadajú v Číne podporu pre Irán