Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

24. novembra 2009

ČAPLOVIČ: Proti drogám nekompromisne, zakázať by mali Spice



Ketamín sa stal súčasťou zoznamu zakázaných omamných a psychotropných látok. Jeho zaradenie je výsledkom aktívnej spolupráce širokej siete zainteresovaných organizácií a podpory Národnej rady ...



Zdieľať
BRATISLAVA 24. novembra (WEBNOVINY) - Ketamín sa stal súčasťou zoznamu zakázaných omamných a psychotropných látok. Jeho zaradenie je výsledkom aktívnej spolupráce širokej siete zainteresovaných organizácií a podpory Národnej rady Slovenskej republiky. Podľa vicepremiéra pre vedomostnú spoločnosť, európske záležitosti, ľudské práva a menšiny Dušana Čaploviča, ktorý vedie Výbor ministrov pre drogové záležitosti, "nesmieme len reagovať na to, čo sa deje v uliciach, ale aj na trendy, ktoré prenikajú na Slovensko". Čaplovič je presvedčený, že voči drogám musíme byť nekompromisní. Preto očakáva úspech aj od možného zaradenia novej drogy Spice do zoznamu omamných a psychotropných látok. Píše sa to v stanovisku, ktoré agentúre SITA poskytol hovorca podpredsedu vlády SR Michal Kaliňák.


Podľa riaditeľky Generálneho sekretariátu Výboru ministrov pre drogové závislosti a kontrolu drog Zuzany Mikovej bola problematika ketamínu podrobená analýze v rámci Systému včasného varovania, ktorého výsledkom bolo odporúčanie jeho zákazu. Legislatívne opatrenia na kontrolu ketamínu v rámci Európskej únie zaviedli napríklad v Holandsku, Belgicku, Luxembursku, Rakúsku, Nemecku či Poľsku. Zoznam omamných a psychotropných látok je upravený zákonom, ktorého posledná novela nadobudne účinnosť 1. januára 2010.

Vývoj nasvedčuje tomu, že zoznam zakázaných narkotík sa bude ďalej rozširovať, tvrdí Čaplovič. Je pravdepodobné, že výsledkom pracovnej skupiny pôsobiacej v rámci Systému včasného varovania bude podnet na zákaz ďalšej drogy. Aj s podnetom na preskúmanie nového drogového fenoménu nazvaného Spice prišla Národná protidrogová jednotka Úradu boja proti organizovanej kriminalite. Miková informuje, že táto droga je bylinnou zmesou, v ktorej sú nové syntetické kanabionidy. Spomedzi krajín Európskej únie pristúpili k zákazu tejto drogy napríklad Nemecko, Rakúsko, Luxembursko, Poľsko, Francúzsko či Švédsko.

SITA

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Rektor Trenčianskej univerzity Mečár odstúpiť nemieni
<< predchádzajúci článok
MRI – cesta k zníženiu nákladov na Váš autopark