Čaplovič považuje novelu školského zákona za gesto voči menšinám
Podpredseda vlády Dušan Čaplovič považuje schválenie novely školského zákona za ústretové gesto vo vzťahu k národnostným menšinám. "Je tu ale ešte diskusia ako túto novelu vylepšiť, lebo ...
BRATISLAVA 7. decembra (WEBNOVINY) - Podpredseda vlády Dušan Čaplovič považuje schválenie novely školského zákona za ústretové gesto vo vzťahu k národnostným menšinám. "Je tu ale ešte diskusia ako túto novelu vylepšiť, lebo potrebuje vylepšenie, kde sa môže používať dvojjazyčný geografický názov a kde sa nemôže," povedal Čaplovič v diskusnej relácii Slovenskej televízie (STV) O 5 minút 12. Podľa podpredsedu vlády nemôžu byť napríklad geografické názvy písané v jazyku menšiny tam, kde boli názvy v latinčine. Dvojjazyčnosť by mala byť zachovaná iba tam, kde žila maďarská menšina. "Chceme to vyriešiť tak, aby sa zachovala odbornosť. Odmietam zvykové práva v modernej spoločnosti," dodal. Podpredseda vlády povedal, že problém ako využívať dvojjazyčné názvy môže vyriešiť špeciálna vyhláška, ktorú by mala pripraviť spoločná komisia rezortov školstva a kultúry. Vyhláška by mala byť prijatá čo najskôr.
Poslanec SMK József Berényi považuje novelu za uspokojujúcu, no nie za odbornú výhru. Podľa neho sa ňou nič nové nezmenilo, "dosiahlo sa iba to, čo bolo už pred rokom 2007," skonštatoval. Ako poslanec dodal, je tu možnosť konečne celý spor ukončiť a neťahať ho ďalej. "Teraz je to aj v rukách pána podpredsedu vlády. Pre nás je táto vec ukončená."
Ako Čaplovič na záver dodal, Slovensko rieši problémy menšín nadštandardne. Vyjadril sa aj k zamietnutiu požiadaviek maďarského premiéra Ferenca Gyurcsánya slovenským premiérom Róbertom Ficom. SR je podľa Čaploviča suverénna krajina a problémy by sa mali riešiť dialógom. "Máme na to komisie, ktoré musia riešiť tieto problémy. My nemôžeme prijať, že nám ultimatívne niekto nadiktuje podmienky. Máme vážne výhrady. Nadštandardne riešime aj vzťahy maďarskej menšiny." Berényi si myslí, že je diskutabilné, či ide o nadštandardné riešenie. "Sú krajiny, kde sú požiadavky menšín riešené lepšie," skonštatoval.
SITA