Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

14. septembra 2015

Cameron navštívil v Libanone tábor so sýrskymi utečencami



David Cameron, archívne foto



Zdieľať
David Cameron, archívne foto Foto: TASR/AP
Bejrút 14. septembra (TASR) - Britský premiér David Cameron dnes neočakávane pricestoval do Libanonu, kde navštívil tábor s utečencami zo susednej Sýrie sužovanej občianskou vojnou. Podľa BBC sa premiér v utečencom tábore v údolí Bikáa stretol s rodinou, ktorá má odletieť do Británie.


"Chcel som sem prísť osobne a počuť na vlastné uši rozprávanie utečencov," citovala ho BBC. "Chcem sa zamerať na to, ako môžeme pomôcť sýrskym utečencom tu v Libanone, v Jordánsku, ako môžeme zabezpečiť, že odradíme ľudí od nebezpečnej cesty do Európy, a namiesto toho zoberieme ľudí z týchto táborov a privítame ich v Spojenom kráľovstve, v našej krajine," povedal Cameron. "Zabezpečíme pre nich bývanie, pre ich deti školy, a vrelé privítanie v Británii," dodal.

Podľa BBC sa Camerona "dotkli" obvinenia, že Británia nerobí dosť pre to, aby pomohla Európe v súčasnej utečeneckej kríze. Preto odcestoval do Libanonu, aby upozornil na humanitárnu pomoc, ktorú Británia poskytuje utečencom v regióne.

Cameronova návšteva v Libanone nebola vopred ohlásená, spresňuje agentúra AP. Koná sa v čase, keď Európa čelí náporu utečencov prichádzajúcich najmä zo Sýrie.

Libanon, ktorý má necelé štyri milióny obyvateľov, poskytol útočisko asi 1,1 miliónu sýrskych utečencov. Libanon je tak krajinou s najvyšším počtom utečencov na svete - aj preto vyzýva ostatné štáty, aby prevzali svoj diel zodpovednosti a ujali sa časti utečencov.

Cameron sa nedávno vyjadril, že Británia v najbližších piatich rokoch prijme do 20.000 utečencov z táborov na hraniciach so Sýriou. Britská vláda im najskôr udelí humanitárny štatút, ktorý im umožní, aby žiadali po uplynutí päťročného obdobia o azyl, dopĺňa agentúra DPA.

Premiér menoval za ministra pre sýrskych utečencov Richarda Harringtona. Dostal za úlohu zabezpečiť, že ľudia prichádzajúci do Británia tam dostanú "vrelé privítanie".

Kríza v Sýrii vypukla v marci 2011, keď z protivládnych protestov prerástla postupne do občianskej vojny, v ktorej prišlo o život už viac ako 250.000 ľudí. Do zahraničia pred bojmi ušli viac ako štyri milióny Sýrčanov; v rámci územia celej krajiny sa ich presídlilo vyše 7,6 milióna. Podľa agentúry Reuters ide o najhoršiu utečeneckú krízu od druhej svetovej vojny.

Časť sýrskych utečencov žije v Libanone v provizórnych stanových táboroch bez prístupu k elektrine a pitnej vode. Iní bývajú v prenajatých garážach, spoločne si prenajímajú izby alebo sa uchýlili do opustených budov.

Ďalšie stovky sýrskych utečencov sa vydali na cestu z Grécka cez Balkán a Maďarsko do západnej Európy. Táto situácia si vynútila reakciu EÚ, ktorej lídri sľúbili zvýšenie rozsahu pomoci pre utečencov. Najveľkorysejšie je Nemecko, ktoré by malo tento rok prijať 800.000 osôb.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Obvinený chcel donútiť sedem mladíkov vyzliecť sa a poskákať do Váhu
<< predchádzajúci článok
V obci Milpoš je pre nedostatok vody mimoriadna situácia