Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

13. mája 2010

BÚTORA O OBČIANSTVE: Opatrnosť je na mieste



Zákon o dvojakom občianstve, ktorý chce prijať maďarský parlament, si podľa bývalého diplomata Martina Bútoru z Inštitútu pre verejné otázky (IVO) vyžaduje dôkladnú ...



Zdieľať
butora Foto: SITA/Michal Burza

BRATISLAVA 13. mája (WEBNOVINY) - Zákon o dvojakom občianstve, ktorý chce prijať maďarský parlament, si podľa bývalého diplomata Martina Bútoru z Inštitútu pre verejné otázky (IVO) vyžaduje dôkladnú analýzu. Pripomína podobný zákon z rokov 2001 až 2002, ktorý vyvolal spor medzi vtedajšími vládami Mikuláša Dzurindu a Viktora Orbána. Treba zistiť, do akej miery je súčasný návrh zákona variantom legislatívy z čias Orbánovej vlády. "Opatrnosť je na mieste," povedal na dnešnej tlačovej konferencii IVO Bútora. Či by prijatie zákona eventuálne ohrozilo záujmy Slovenska treba podľa neho vyhodnotiť bez vášní. "Pokiaľ by to bol ten predchádzajúci variant, myslím si, že v takom prípade ministerstvo zahraničných vecí podnikne príslušné kroky, to znamená, že sa obráti na Európsku komisiu, či je ten zákon v súlade s princípmi, ktoré sú v Európe uplatnené," dodal Bútora.

Bývalý diplomat a sociológ zdôrazňuje vyjadrenia nastávajúceho maďarského ministra zahraničných vecí Jánosa Martonyiho zo začiatku tohto mesiaca. "Hovoril, že to občianstvo nebude automaticky prideľované masám žijúcim v susedných krajinách, ale individuálne," pripomína Bútora. Podľa Martonyiho by Maďari v susedných krajinách mali možnosť získať dvojaké občianstvo za rovnakých podmienok ako Maďari žijúci v iných krajinách sveta.

Predseda vlády Robert Fico dnes varoval pred prijatím zákona o dvojakom občianstve v maďarskom parlamente. Podľa neho to spôsobí narušenie priateľských vzťahov medzi Slovenskom a Maďarskom a zvýšenie bezpečnostného rizika medzi oboma krajinami. "To je tak vážna vec, bezpečnostné riziká sú obrovské,“ zdôraznil Fico. Pohrozil, že udeľovanie takéhoto štátneho občianstva občanom SR bude spojené s vážnym rizikom pre žiadateľov. Spomenul pritom českú legislatívu, podľa ktorej občan Českej republiky pri získaní iného občianstva stráca české.

Odmietavý postoj k zákonu o dvojakom občianstve zaujal v stredu aj šéf slovenskej diplomacie Miroslav Lajčák. "Vyjadril som poľutovanie nad rozhodnutím, pretože tento zákon bude prijatý bez konzultácie so slovenskými orgánmi. To nemôže byť na Slovensku vnímané ako priateľský krok zo strany nových autorít Maďarskej republiky," povedal Lajčák po rokovaní s pravdepodobne budúcim šéfom maďarskej diplomacie Jánosom Martonyim v Bratislave.

SITA

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Slováci pre krízu menej hazardovali
<< predchádzajúci článok
Príjmy poisťovní vzrástli za prvý štvrťrok o 4,8 %