Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

01. decembra 2005

Burza je pre bohatých, zarobí na nej iba pár vyvolených.



Na burze sa dá zbohatnúť, ale aj všetko stratiť



Zdieľať
 Ja som to vedel, povedia si určite mnohí z vás pri správach o najnovšom vývoji cien ropy. A hneď na to si povzdychnete, že keby sa dalo, určite by ste na svojej správnej predpovedi dokázali pekne zarobiť. Veľa ľudí však ani netuší, že by skutočne mohli na svetových komoditných či akciových trhoch zarábať, pričom ich zisky sa s tými v bankách či podielových fondoch ani len nedajú porovnať. To isté však platí aj pre straty. Podľa štatistík z USA totiž až 80 percent ľudí prerába svoje financie a väčšinou je to bežná verejnosť.

Marcel Haniš zo spoločnosti Fimex Capital preto upozorňuje na základný predpoklad potrebný na vstup do kolotoča burzových obchodov, a síce, že „pri otváraní pozície sa na tie peniaze už dopredu pozeráte ako na stratené. Uvoľní sa tým psychika a lepšie sa obchoduje“. Aj preto by sa nikdy nemalo vstupovať na trh s požičanými finančnými prostriedkami. To minimum je zhruba 4- až 5-tisíc dolárov, menej už Haniš neodporúča, pretože sa nedá dobre rozložiť riziko napríklad medzi rôzne komodity.
Ani potrebná voľná suma však ešte neznamená, že si sadnete za počítač a začnete sám naostro obchodovať. V súboji s profesionálmi by ste totiž s najväčšou pravdepodobnosťou veľmi rýchlo skončili. Je preto vhodné najskôr si naštudovať grafy znázorňujúce vývoj, nájsť a otestovať si metódy, na základe ktorých chce sledovať a predpovedať vývoj na trhu a určiť si vlastnú obchodnú stratégiu. „Je vhodné otestovať si zvolený systém obchodovania spätne, teda ako by dopadol, keby ste obchodovali počas niekoľkých predchádzajúcich rokov,“ odporúča M. Haniš. Aj keď sa vám osvedčí, je vhodné ešte určitý čas obchodovať len fiktívne, teda bez vloženia peňazí. Ak sa vám bude aj naďalej dariť, môže sa pokúsiť reálne vstúpiť do kolotoča burzových obchodov.
Najjednoduchšie je využiť na to služby profesionálnych brokerov. Tí koordinujú záujemcovi obchodovanie, dávajú mu rady a tipy a plnia jeho príkazy. Alebo vystupujú len ako sprotredkovatelia jeho pokynov. „Výhodou na Slovensku je, že v USA sa burzy otvárajú poobede nášho času, takže sa dá po práci sledovať ich vývoj,“ konštatoval M. Haniš.
Sledovať vývoj znamená byť informovaný, a to sa nedá na základe správ v televízii či v novinách. Okrem informácií od vlastného brokera existujú aj burzové terminály poskytujúce aktuálne spravodajstvo. Aj to však niečo stojí, dolná hranica sa začína niekde pri 150 USD. Tieto tzv. fundamentálne správy, ako sú napríklad infomácie o dôsledkoch hurikánu či odhadoch úrody, však predstavujú len isté vodidlo o možnom vývoji trhov do budúcnosti, pre aktuálne obchodovanie je dôležitejšie sledovať technické faktory. „Celebrity tohto biznisu hovoria, že ak si nájdete metódu pomocou technickej analýzy, grafov, a máte otestované, že funguje, vôbec nemusíte sledovať fundamenty,“ upozornil Haniš.
Na aký trh vstúpiť a čo obchodovať, je často tým najťažším rozhodnutím. Pre začínajúcich investorov je jedným z najjednoduchších práve komoditný trh, na ktorom sa obchoduje napríklad s ropou, obilninami, kávou či drahými kovmi. Okrem toho je tu ešte FOREX, najlikvidnejší svetový finančný trh, čo je 24-hodinový mimoburzový obchod zameraný na pohyby kurzov svetových mien, najmä amerického, kanadského a austrálskeho dolára, jenu, britskej libry, švajčiarskeho franku a eura. Pomerne výhodný pre začiatočníka je aj akciový trh, na ktorom sa obchoduje s cennými papiermi.
Slováci podľa Marcela Haniša v ničom nezaostávajú za investormi z USA či zo západnej Európy, „máme klientelu zo všetkých vrstiev a ich záujem o vstup na burzy narastá.“ Ak sa teda rozhodnete preniknúť do sveta veľkých obchodov, nezanedbajte prípravu. V opačnom prípade radšej peniaze venujte na charitu. Z toho budete mať aspoň dobrý pocit.

Čo potrebujete na obchodovanie?

l Aspoň 4- až 5-tisíc USD, menej neumožňuje rozložiť riziko. Optimum je 10-tisíc USD (cca 321-tisíc Sk)
l Jasnú stratégiu, otestovanie si svojich schopností „na nečisto“ sledovaním vývoja v minulosti a dočasným fiktívnym obchodovaním bez vkladu peňažných prostriedkov.
l Nie je podmienkou mať ekonomické vzdelanie či prehľad v ekonomických súvislostiach. Ale je to výhoda.
l Najdôležitejšie je byť informovaný o súčasných trendoch na trhoch, no nezaškodí ani pohľad do minulosti. Veľkou výhodou je to napríklad pri komoditách.
l Sledovať veľkých hráčov na trhu. Nie vždy majú pravdu, ale väčšinou práve oni zbierajú zisky.
l Vedieť, koľko som ochotný riskovať. Ak môžem stratiť v týždni maximálne 500 dolárov a stane sa tak hneď prvý deň, venujte zvyšok týždňa radšej učeniu.
l Väčšina chýb je psychického rázu. Naháňať trh sa väčšinou neoplatí, je lepšie prijať malú stratu, tá sa nahradí ľahšie.
l Byť do určitej miery osobnosťou, schopnou dodržať zvolenú stratégiu.
Slavomír Šikuda


   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Homosexuáli na STV? Rybníček váha!
<< predchádzajúci článok
Rodiť aj po štyridsiatke?