Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

27. januára 2006

Budúcnosť Palestíny po víťazstve Hamasu



V palestínskych parlamentných voľbách presvedčivo zvíťazilo hnutie Hamas. Víťazstvo militantnej organizácie podľa mnohých pozorovateľov znamená zmarenie úsilia o dosiahnutie mieru na Blízkom ...



Zdieľať

BRATISLAVA 27. januára (WN/SITA) - V palestínskych parlamentných voľbách presvedčivo zvíťazilo hnutie Hamas. Víťazstvo militantnej organizácie podľa mnohých pozorovateľov znamená zmarenie úsilia o dosiahnutie mieru na Blízkom východe. Iní naopak argumentujú, že po vstupe do vlády si organizácia uvedomí politickú zodpovednosť za pokračovanie nastúpeného mierového procesu. Hamas presvedčivo vyhral voľby s programom boja proti korupcii, chudobe a kriminalite. Program organizácie v oblasti zahraničnej politiky je však nejasný. Najväčšou neznámou je pripravenosť organizácie uznať štát Izrael a zrieknuť sa násilia

Podľa neoficiálnych volebných výsledkov získalo hnutie Hamas, ktoré americké ministerstvo zahraničných vecí a Európska únia eviduje ako teroristickú organizáciu, v 132-člennom parlamente - Palestínskej legislatívnej rade - 76 mandátov. Prezident Mahmúd Abbás, zástupca hnutia Fatah, už vyhlásil, že zostavením novej vlády poverí víťaza volieb. Fatah samotný zatiaľ koalíciu s Hamasom odmieta.

Volebný triumf Hamasu pozorovatelia vysvetľujú cieľavedomou prácou s obyvateľstvom na úrovni základných komunít a nespokojnosťou so skorumpovanou vládou Fatahu, ktorá podľa mnohých Palestínčanov zlyhala pri plnení svojich základných funkcií. Pre mnohých, predovšetkým chudobných obyvateľov palestínskych území, Hamas so svojou sieťou vzdelávacích inštitúcií a charitatívnych zariadení predstavuje dobročinnú organizáciu, ktorá zasahuje tam, kde štát zlyháva.

Militantná organizácia, ktorá odmieta mierový proces v kooperácii s Izraelom, si po vstupe do vlády podľa mnohých pozorovateľov uvedomí nevyhnutnosť spolupráce s Izraelom. "Hamas nebude môcť zabezpečiť ľuďom ich každodenné potreby, ak sa nedohodne s Izraelom," povedal palestínsky politický analytik Talal Okal. Bez spolupráce s Izraelom nebudú na palestínskych územiach napríklad fungovať dodávky vody a elektriny, dodal Okal.

Protirečivé signály vychádzajú aj z vnútra Hamasu. Popredný predstaviteľ organizácie Mušír al-Masrí vyhlásil, že uznanie Izraela a vyjednávanie s jeho vládou "nie je na programe dňa". Líder politického krídla Hamasu v exile Chálid Mišál zasa označil medzinárodne podporovanú cestovnú mapu blízkovýchodného mierového procesu za "neprijateľnú". Na druhej strane ale poprel snahy o zničenie Izraela a povedal, že Západ zle pochopil stanovy hnutia. "Stanovy nevyzývajú na zničenie Izraela. V arabčine hovoria, že treba ukončiť izraelskú okupáciu Palestíny. Nechceme ich zničiť, chceme len späť svoje práva," povedal. Hamas je podľa neho otvorený dialógu s Izraelom, no vzájomnej komunikácii bráni izraelská politika.

Možnosť spolunažívania s Hamasom nevylučuje ani popredný izraelský expert na boj s terorizmom Joram Schweitzer. Hamas sa podľa neho oficiálne nevzdá politiky neuznania Izraela a zabratia celého územia židovského štátu, vo vláde sa však bude správať pragmaticky. "Principiálne budú naďalej tvrdiť, že chcú dostať späť všetko územie. Ale úplne pragmaticky budú akceptovať existenciu Izraela," uviedol Schweitzer.

Izraelská vláda zatiaľ vyjednávanie s Hamasom nekompromisne odmieta a hlavné politické strany sa pred marcovými voľbami obviňujú zo zodpovednosti za výsledok palestínskych volieb. Podľa lavicovej Strany práce mala izraelská vláda prejaviť vo vzťahu k Abbásovi a Fatahu väčšiu ústretovosť a posilniť tak jeho pozíciu. Pravicový Likud naopak vysvetľuje víťazstvo Hamasu jednostranným stiahnutím sa Izraela z Pásma Gazy. Podľa bývalého premiéra Benjamina Netanjahua tak Izrael prejavil slabosť a Hamasu oznámil, že "terorizmus funguje". Veľká časť verejnosti však dúfa, že Hamas po vstupe do vlády zmierni svoje militantné pozície. Podľa aktuálneho prieskumu verejnej mienky si 50 percent Izraelčanov želá, aby vláda vyjednávala s Hamasom. Tieto názory zdieľajú aj niektorí predstavitelia bezpečnostných síl. "V momente, keď Hamas s nami začne hovoriť, prestane byť Hamasom," uviedol bývalý dôstojník izraelskej tajnej služby Israel Hasson.

FOTO: SITA/AP


   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Po zrážkach medzi Hamasom a Fatahom deväť zranených
<< predchádzajúci článok
Zomrel nemecký exprezident Johannes Rau