Trojpodlažnú budovu bývalej lisovne bakelitu v areáli Gumon v bratislavskom Ružinove búrajú protizákonne. Stavebný úrad vydal investorovi búracie povolenie len na päť objektov v areáli, lisovňa ...
BRATISLAVA 29. augusta (WEBNOVINY) - Trojpodlažnú budovu bývalej lisovne bakelitu v areáli Gumon v bratislavskom Ružinove búrajú protizákonne. Stavebný úrad vydal investorovi búracie povolenie len na päť objektov v areáli, lisovňa ako najstaršia budova areálu, nachádzajúca sa pri Košickej ulici najbližšie k Mostu Apollo, však medzi nimi nie je. Pre agentúru SITA to dnes potvrdil hovorca mestskej časti Maroš Smolec. "Ak búrajú lisovňu, nemajú na to povolenie," povedal. Budova však okrem toho stále požíva status chránenej budovy, čo potvrdil aj hovorca Ministerstva kultúry SR Jozef Bednár. Ministerstvo ju už v máji vyhlásilo za industriálnu pamiatku, jeden z majiteľov sa však voči rozhodnutiu odvolal. "Minister zobral na vedomie stanovisko rozkladovej komisie, v tejto veci stále prebieha konanie. Pokiaľ ale nebude právoplatné rozhodnutie, budova je stále chránená," konštatoval Bednár. Na miesto búrania dnes ochranári privolali aj políciu. Hliadky však zakrátko odišli, keďže spoločnosť vykonávajúca búracie práce, má údajne posudok od statika, že daná budova je nebezpečná.
Agentúra SITA v tejto súvislosti oslovila aj konateľa investorskej spoločnosti Koruna Invest, a.s., Gustáva Laca. Tá je jednou zo spoločností, ktorá plánuje v areáli Gumon postaviť polyfunkčný komplex Klingerka. Komplex by mali tvoriť štyri bloky, výškovo je celá výstavba členená od trojpodlažného prevýšeného parteru až po 45-podlažnú budovu. Podľa stavebného zámeru sa tu počíta aj s vybudovaním 28-podlažného hotela. Konateľ spoločnosti sa však k celej záležitosti vyjadriť nevedel, "pretože je na dovolenke". Laca ale poznamenal, že jeho spoločnosť s búraním nič nemá, keďže si na to najala inú spoločnosť. Tou má byť podľa jeho slov firma Hornex, a.s. Agentúre SITA sa však stanovisko tejto spoločnosti, ani vyjadrenie spoločnosti Gumon získať nepodarilo. Spoločnosť však bude musieť podľa Smolca odstrániť aj environmentálnu záťaž. Na mieste areálu sa nachádza ropné jazierko, zvyšky ropy z bombardovanej rafinérie Apollo v roku 1944 sa nachádzajú v širokom okolí danej lokality. Podľa ružinovského hovorcu Smolca investor bude musieť vykopať až 15-metrovú jamu, aby mohol tieto zvyšky odstrániť, kontaminovaná pôda sa údajne nachádza už štyri metre pod povrchom.
Továreň Gumon fungovala takmer 100 rokov, vyrábali sa v nej vrstvené elektroizolačné materiály. V roku 1915 získala patent na jednu z prvých plastických hmôt – bakelit. Výrobu však po početných sťažnostiach obyvateľov na zápach šíriaci sa z nej, oficiálne pozastavili.
FOTOGALÉRIA
Trojpodlažnú budovu bývalej lisovne bakelitu v areáli Gumon v bratislavskom Ružinove búrajú protizákonne. Stavebný úrad vydal investorovi búracie povolenie len na päť objektov v areáli, lisovňa ako najstaršia budova areálu, nachádzajúca sa pri Košickej ulici najbližšie k Mostu Apollo, však medzi nimi nie je. Pre agentúru SITA to dnes potvrdil hovorca mestskej časti Maroš Smolec. "Ak búrajú lisovňu, nemajú na to povolenie," povedal. Budova však okrem toho stále požíva status chránenej budovy, čo potvrdil aj hovorca Ministerstva kultúry SR Jozef Bednár. Ministerstvo ju už v máji vyhlásilo za industriálnu pamiatku, jeden z majiteľov sa však voči rozhodnutiu odvolal. Autor: Ján Lörincz
SITA