Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra

25. marca 2010

BUDAPEŠŤ: 78 aukcií zaujímavých kníh a tlačí



Na podrobnej mape Rakúskej monarchie z roku 1821 Budapešť ešte neexistuje. Sú to dve samostatné mestá Ofen a Pesth. Bývali tu Nemci, ale aj Slováci a Maďari, po istú dobu ...



Zdieľať
Foto: SITA, ilustračné fotoBUDAPEŠŤ 25. marca (WEBNOVINY) - Na podrobnej mape Rakúskej monarchie z roku 1821 Budapešť ešte neexistuje. Sú to dve samostatné mestá Ofen a Pesth. Bývali tu Nemci, ale aj Slováci a Maďari, po istú dobu dokonca v rovnakom počte. Z Ofen sa stal Budín, teda Buda a neskôr sa Budín a Pesth spojili a vytvorili jedno mesto – Budapešť. Od začiatku 19. stor. až do prevratu 1918 bola oblasť Budapešti jedným z centier slovenského kultúrneho, umeleckého, literárneho, novinárskeho i politického života. Veď Budapešť a neskôr Chicago boli mestá s najväčším počtom slovenských obyvateľov. V Pešti Kollár vytvoril Slávy dcéru. Štúrovec Babylon vytvoril slovenskú gastronomickú terminológiu a vydal tri vydania prvej kuchárskej knihy v modernej slovenčine. Tu boli redakcie významných slovenských periodík. Obyčajní ľudia tu pracovali ako murári, slúžky, trhovníci, obchodníci, učitelia i profesori. Významní slovenskí jazykovedci ako napríklad Štefan Hlavatý tu pôsobili až do roku 1919, keď prešli do Bratislavy. Tu pôsobili slovenskí vedci. Študovali maliari. Mnohí sa po roku 1919 presťahovali na Slovensko, niektorí sa vysťahovali za oceán, ale množstvo kníh, obrazov a umeleckých predmetov zostalo v Budapešti. Podobný vzťah k Budapešti majú aj Rumuni, Chorváti, Srbi, Rusíni a Rakúšania, či už pôvodom z Burgenlandu, alebo pre mnohé iné komplikované vzťahy Rakúsko – Uhorskej monarchie. Tento vývoj prispel k tomu, že Budapešť sa stala centrom obchodu s umeleckými predmetmi a knihami, ktoré majú vzťah k celej bývalej monarchii, dokonca k celej strednej Európe. Ale vzdelaní a zámožnejší obyvatelia tohto regiónu mali už dlhú dobu mimoriadnu záľubu aj v širšom zberateľstve. Preto nemôže prekvapiť, že mimo New Yorku a Londýna najživší trh so starým Ázijským či iným exotickým umením, je práve v Budapešti. Zberatelia z Uhorska boli veľmi zaujatí aj antickými pamiatkami a starým talianskym a francúzskym umením. S týmto všetkým sa veľmi živo obchoduje v dnešnej Budapešti. Koho dokáže očariť všetko pekné a rokmi preverené, nemusí chodiť na Londýnske, či New Yorkské aukcie, stačí navštíviť Budapešť. Preto SITA bude čitateľov Webnovín informovať o najdôležitejších udalostiach na tomto trhu s umením a starými knihami.


Knižné antikvariáty sa v Budapešti nachádzajú všade, ale vnútorný centrálny okruh pri Národnom múzeu (Múzeum krt.) sa nazýva ulicou knižných antikvariátov. Jedným z nich je i Honterus Antikvárium. 26.3.2010 sa tu bude konať 78 aukcií zaujímavých kníh a tlačí. Do dražby je pripravených 554 titulov. Pre maďarských kupujúcich bude zlatým klincom programu pravdepodobne Petöffyho 70 stranová knižka z roku 1845 s výkričnou cenou 600.000,- Ft (+ aukčné poplatky). V aukcii sú i propagačné brožúry Vysokotatranských klimatických kúpeľov a kúpeľov Vyhne z roku 1906. Je tu aj rozsiahlejšia práca o Piešťanských kúpeľoch pre lekárov i pacientov. Vynikajúca je ponuka atlasov a máp v ktorej dominuje Görögov Atlas z roku 1817. Nádherné sú časopisy pre obuvníkov. Nájdeme tu staré tlače Trnavskej univerzity, nemecké i francúzske historické práce. Pre dámy sa nájdu uhorské módne magazíny z polovice 19. stor. a nádherné časopisy pre obuvníkov z toho istého obdobia.

Viac podrobností na: www.honterus.hu

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Program DK Dúbravka na apríl 2010
<< predchádzajúci článok
Predávajú fotografie s pózami 15-ročnej Jolie