Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

17. novembra 2017

Bruselský súd za zatvorenými dverami posúdi zatykač na Puigdemonta



Na archívnej snímke Carles Puigdemont



Zdieľať
Na archívnej snímke Carles Puigdemont Foto: TASR/AP
Brusel 17. novembra (TASR) - Zosadený katalánsky premiér Carles Puigdemont a štyria ministri jeho bývalej vlády sa v piatok o 14.00 h dostavia na súd v Bruseli, ktorý bude posudzovať európsky zatykač vydaný španielskou vládou na ich osoby.


Súdne pojednávanie, ako upozornila tlačová agentúra Belga, bude prebiehať za zatvorenými dverami. Katalánsky expremiér a jeho bývalí ministri chcú právne spochybniť európsky zatykač vydaný Madridom.

Puigdemont a jeho štyria ministri utiekli do Belgicka začiatkom novembra, aby sa vyhli španielskym súdom. Španielska justícia ich obvinila z rebélie, rozvratu, neposlušnosti voči úradom a tiež zo zneužívania verejných prostriedkov.

Bruselský súd katalánskych politikov 5. novembra po niekoľkohodinovom zadržaní prepustil na slobodu pod podmienkou, že nemôžu opustiť krajinu a budú kedykoľvek k dispozícii súdom a polícii a ponechal im slobodu mediálneho a politického vystupovania. Súd sa v piatok musí vyjadriť k piatim európskym zatykačom a rozhodnúť o tom, či Belgicko vydá do Španielska Puigdemonta a jeho exministrov.

Belgická televízia RTBF pripomenula, že ich obhajoba sa rozhodla hrať kartou politického procesu s cieľom napadnúť zatýkacie rozkazy. Podľa RTBF súd v piatok nemusí o ničom rozhodnúť a môže to byť ba začiatok zdĺhavého právneho konania s využitím práva na odvolanie na všetkých stupňoch, s úmyslom, aby sa Puigdemont mohol naplno zapojiť do predvolebnej kampane pred predčasnými regionálnymi voľbami v Katalánsku, ktoré sa budú konať 21. decembra.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
M. Draghi tlmí nádeje na zmenu peňažnej politiky v eurozóne
<< predchádzajúci článok
Ministri spomínajú na Nežnú revolúciu, pripomínajú dôležitosť slobody