Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

22. januára 2014

Brusel vydal odporúčania pre krajiny EÚ k ťažbe bridlicového plynu



Demonštranti protestujú pred síldlom Európskej únie



Zdieľať
Demonštranti protestujú pred síldlom Európskej únie Foto: TASR/AP
Brusel 22. januára (TASR) - Európska komisia (EK) dnes prijala odporúčanie s cieľom zabezpečiť prijatie náležitých ochranných opatrení v oblasti životného prostredia a klímy v súvislosti s „frakovaním“ čiže technológiou vysokoobjemového hydraulického štiepenia používanou pri ťažbe bridlicového plynu.


Odporúčanie by malo pomôcť všetkým členským štátom, ktoré plánujú použiť túto metódu, riešiť zdravotné a environmentálne riziká a zlepšiť transparentnosť pre občanov. Znamená to takisto vytvorenie rovnakých podmienok pre priemysel a jasnejšieho rámca pre investorov.

Komisia spolu s týmto odporúčaním vypracovala aj oznámenie, ktoré zohľadňuje príležitosti a výzvy spojené s používaním „frakovania“ na ťažbu uhľovodíkov. Oba dokumenty sú súčasťou širšej iniciatívy EK s cieľom zaviesť integrovaný rámec politiky v oblasti klímy a energetiky na obdobie do roku 2030.

Demonštranti protestujú pred sídlom Európskej únie Foto: TASR/AP
„Bridlicový plyn vzbudzuje v niektorých častiach Európy nádeje, no je aj zdrojom obáv verejnosti. Na výzvy na prijatie opatrení reaguje komisia vypracovaním zásad, ktoré členským štátom odporúča dodržiavať v záujme riešenia environmentálnych a zdravotných problémov a poskytnutia istoty, ktorú potrebujú prevádzkovatelia a investori," vysvetlil iniciatívu exekutívy EÚ eurokomisár pre životné prostredie Janez Potočnik.

Odporúčanie je založené na existujúcich právnych predpisoch EÚ a dopĺňa ich tam, kde je to potrebné. Komisia vyzýva členské štáty najmä na včasné plánovanie rozvoja a vyhodnotenia možných kumulatívnych účinkov ešte pred udelením licencie; na dôkladné posúdenie environmentálnych vplyvov a rizík; na zabezpečenie toho, aby integrita vrtu vyhovovala štandardom najlepších postupov; na kontrolu kvality miestnej vody, ovzdušia a pôdy ešte pred začatím prevádzky.

Takisto sa v odporúčaniach hovorí o potrebe kontroly emisií v ovzduší, vrátane emisií skleníkových plynov, o zachytávaní týchto plynov, informovaní verejnosti o chemických látkach, ktoré sa používajú v jednotlivých vrtoch a o uplatňovaní najlepších postupov počas celého projektu.

Komisia vyzvala členské štáty, aby tieto zásady zaviedli do šiestich mesiacov a od decembra 2014 výkonný orgán EÚ každoročne informovali o opatreniach, ktoré prijali. Brusel bude zavedenie tohto odporúčania monitorovať prostredníctvom verejne dostupnej hodnotiacej tabuľky, ktorá bude porovnávať situáciu v rôznych členských štátoch.

Účinnosť tohto postupu preskúma EK o 18 mesiacov.

V súvislosti s dnešným oznámením o bridlicovom plyne sa pred budovou EK zišlo niekoľko desiatok predstaviteľov mimovládnych organizácií z Rumunska, ktorí verejne protestovali proti ťažbe bridlicového plynu v ich krajine, kde sa o to pokúšajú americkí investori. S odkazom "Odmietame bridlicový plyn!" sa snažili upozorniť európskych činiteľov na ekologické riziká spojené s touto metódou ťažby plynu. Podľa ich stanoviska ťažba bridlicového plynu je "zločinom proti ľudskosti."


Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Polícia odhalila najväčšiu falšovateľskú dielňu peňazí v Španielsku
<< predchádzajúci článok
Pre sneženie sa na cestách v Prešove a jeho okolí tvoria zápchy