Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

03. septembra 2014

Brusel stopol Slovensku najmenej 165 miliónov eur, tvrdí M. Beblavý



Korupcia a chyby vlády urobili z eurofondov najväčšie ohrozenie štátneho rozpočtu. Myslí si to nezávislý poslanec Národnej rady (NR) SR Miroslav Beblavý ...



Zdieľať
Miroslav Beblavý Foto: TASR/Martin Baumann
Bratislava 3. septembra (TASR) – Korupcia a chyby vlády urobili z eurofondov najväčšie ohrozenie štátneho rozpočtu. Myslí si to nezávislý poslanec Národnej rady (NR) SR Miroslav Beblavý (Sieť), podľa ktorého sa už Brusel definitívne rozhodol, že Slovensku nepreplatí viac ako 165 miliónov eur a platby za ďalších 413 miliónov eur zadržal. "Namiesto zásadného impulzu pre pozdvihnutie krajiny siahajú podvody s eurofondmi do najvyšších poschodí vládnej moci a slovenskí kontrolóri ich nevidia," povedal Beblavý.


Spolu so šéfom Siete Radoslavom Procházkom v máji tohto roka upozornili na výsledky európskeho auditu, ktorý poukázal na nefunkčnosť slovenského systému kontroly čerpania eurofondov. Minister financií Peter Kažimír (Smer-SD) im údajne prisľúbil urýchlené riešenie celej veci a ponúkol úzku spoluprácu. "Odvtedy uplynulo viac ako 100 dní, ale ministerstvo financií s nami napriek prísľubu ďalej nekomunikovalo," sťažuje sa poslanec.

Ako dodal, odpoveď nedostal ani na svoj list z júna, v ktorom dal podnet na audit 150-miliónovej výzvy ministerstva hospodárstva. Tá podľa neho vykazuje rovnaké znaky podvodu ako tie, na ktoré sa odvolala Európska komisia pri zastavení platieb. Medializované informácie hovoria o závažných pochybeniach týkajúcich sa nadhodnocovania cien, chýb vo verejnom obstarávaní či samotného výberového procesu. Minister má na reakciu zo zákona 30 dní.

Beblavý ponúka Kažimírovi trojbodový plán "záchrany". Poslanec navrhuje zásadné posilnenie kvality a nezávislosti audítorov zodpovedných za kontrolu eurofondov na jednotlivých ministerstvách, spočívajúce v zmene procesu ich výberu, hodnotenia a prepúšťania. Zároveň by chcel posilniť verejnú kontrolu eurofondov a pravdepodobnosť odhalenia podvodov už v zárodku napríklad povinnou účasťou opozície v monitorovacích výboroch jednotlivých operačných programov. Pomôcť by podľa neho malo aj odstránenie takzvaných "vybavovačov" eurofondov prijatím rovnosti podmienok pre všetkých podnikateľov.

UPOZORNENIE: TASR sa pokúsi získať reakciu Ministerstva financií SR.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Trenčiansky samosprávny kraj poskytne dotácie na rozvoj vidieka
<< predchádzajúci článok
Na boj s chudobou a sociálnym vylúčením pôjde 65 miliónov eur