Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

08. septembra 2014

Británia si nerobí plány pre prípad, že by sa Škótsko odtrhlo



Na snímke pohľad na hranicu medzi Škótskom a Anglickom v Berwick-upon-Tweede 7. septembra 2014.



Zdieľať
Na snímke pohľad na hranicu medzi Škótskom a Anglickom v Berwick-upon-Tweede 7. septembra 2014. Foto: TASR/AP
Londýn 8. septembra (TASR) - Britská vláda si nerobí plány pre eventuálnu možnosť, že sa Škóti v referende dňa 18. septembra rozhodnú pre nezávislosť, povedal dnes hovorca premiéra Davida Camerona.


Desať dní pred referendom sa pomer síl obrátil, prvýkrát vedú stúpenci nezávislosti pred jej odporcami. Ukázal to prieskum inštitútu YouGov, ktorý si objednali noviny Sunday Times, napísala agentúra Reuters.

Na otázku, či sa postoj vlády k plánom v dôsledku tohto prieskumu zmenil, Cameronov hovorca odpovedal: "Nie. Nič sa nemení. Vláda sústredí všetku svoju pozornosť .... na to, aby Británia zostala jednotná."

Cameron navštívi pred hlasovaním Škótsko, kde bude argumentovať v prospech zachovania jeho 307-ročnej únie s Anglickom. Podľa hovorcu je veľmi dôležité, aby premiér osobne prezentoval v Škótsku argumenty britskej vlády, pretože musí voličov presvedčiť.

Tri hlavné politické strany Británie vypracujú tento týždeň plány a časový rámec pre udelenie širších právomocí Škótsku, ak odmietne nezávislosť.

Nezávislé Škótsko bude žiadať podiel zo zlatých rezerv Británie

V prípade, že Škóti v referende 18. septembra rozhodnú o vystúpení svojej krajiny z Veľkej Británie, Edinburgh bude žiadať podiel zo zlatých rezerv ostrovného kráľovstva, ktoré sú 310 ton. Reuters informuje, že v následných rokovaniach by žiadal podiel aj z ďalších štátnych aktív.

Hovorca ministerstva financií dnes uviedol, že rozdelenie aktív štátu bude obsahom špeciálnych rokovaní medzi vládou nezávislého Škótska a vládou Veľkej Británie. Budú sa musieť rozdeliť aj zásoby ropy pod dnom Severného mora a obeživo, libra.

Hodnota zlatého pokladu štátu je podľa aktuálnej ceny 7,84 miliardy GBP (9,87 miliardy eur). Ním je Británia na 18. mieste na svete.

Bývalý premiér Gordon Brown je neustále terčom kritiky za predaj vyše 400 ton zlata z rezerv, ku ktorému dochádzalo postupne v rokoch 1999 až 2002. Vtedy bola cena zlata najnižšia za predchádzajúcich 20 rokov. V nasledujúcom desaťročí sa cena unce (31,1 g) zlata vyšplhala na rekordných 1920,30 USD (1483,09 eura). Zlato vytvorilo tento nominálny cenový rekord presne pred troma rokmi. Dnes sa unca zlata predávala po 1265 USD, pričom britská libra klesla voči doláru na 10-mesačné minimum.

Brown sa tento rok v kampani pred referendom zasadzuje za zotrvanie Škótska v 307-ročnej únii s Anglickom.

Winston S. Churchill však v druhom zväzku štvordielnych Dejín po anglicky hovoriacich národov uviedol, že Jakub I., syn škótskej kráľovnej Márie, bol prvým kráľom Veľkej Británie. Na anglický trón zasadol v roku 1603. Pre spojené kráľovstvá sa názov Veľká Británia začal oficiálne používať o 104 rokov neskôr.


Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Jednodňová chirurgia: Operácie, ktoré zlepšia váš život
<< predchádzajúci článok
Občanov EÚ aj napriek kríze znepokojuje znečistenie prírody