Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

19. marca 2018

Británia by mala zvážiť odloženie brexitu, ak sa včas nedohodne s EÚ



Ilustračná snímka



Zdieľať
Ilustračná snímka Foto: TASR/AP
Londýn 19. marca (TASR) - Británia by mala zvážiť odloženie brexitu, keďže možno nebude mať dosť času na to, aby uzavrela dohodu s Európskou úniou (EÚ) ešte predtým, ako z bloku vystúpi. Vyhlásil to v nedeľu (18.3.) kľúčový výbor britského parlamentu.


Výbor Dolnej snemovne pre vystúpenie Spojeného kráľovstva z EÚ uviedol, že ak by sa dôležité aspekty budúcich vzťahov s EÚ nepodarilo dohodnúť do októbra, Británia by sa mala usilovať o "obmedzené predĺženie" svojho členstva v Únii.

Británia a EÚ chcú dohodu o budúcich vzťahoch vyriešiť do jesene, aby ju národné parlamenty 28 členov mohli schváliť skôr, ako Spojené kráľovstvo oficiálne opustí blok 29. marca 2019.

V správe, ktorú výbor uverejnil v nedeľu, sa uvádza, že aj navrhované prechodné obdobie, ktoré má trvať dva roky, by sa malo v prípade potreby predĺžiť. Obe strany sa v zásade dohodli, že v rámci prechodu zostane Británia na jednotnom trhu a bude dodržiavať pravidlá bloku do konca roka 2020.

Sedem poslancov, stúpencov brexitu v 21-člennom výbore, odmietlo túto správu podporiť a pripravilo alternatívnu verziu, v ktorej zaujali nekompromisnejší tón voči EÚ.

Väčšina členov však správu podporila. Uviedli, že ich znepokojuje "malý pokrok" pri riešení kľúčových otázok, ako je režim na hraniciach medzi Severným Írskom a Írskou republikou po brexite.

Británia a EÚ v zásade súhlasia, že na "neviditeľnej" hranici by sa nemali nachádzať žiadne colnice alebo iná infraštruktúra. Parlamentný výbor ale pripomína, že vláda v Londýne doteraz nepredložila žiadne dôveryhodné návrhy, ako by to mohlo fungovať.

"Nepoznáme žiadnu medzinárodnú hranicu, okrem hranice s EÚ, ktorá by fungovala bez kontrol a fyzickej infraštruktúry," povedala predsedníčka výboru Hilary Bennová.

Stúpenci brexitu vo výbore v tejto súvislosti obviňujú EÚ, že nezaujala k otázke hranice "nápomocný" prístup. Ako riešenie navrhujú nové technológie a "zjednodušené" colné režimy, ktoré môžu priniesť hranicu bez zdržiavania kontrolami. A vyhlásili tiež, že ak sa Británii nepodarí včas uzavrieť dohodu s EÚ, mala by z bloku vystúpiť aj bez nej a nesnažiť sa o predĺženie členstva.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Na Sinaji zahynulo za päť dní 36 militantov a štyria vojaci
<< predchádzajúci článok
Viselka: Kto základné hodnoty nedostal vo výchove, ťažko sa ich naučí