Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

14. októbra 2017

Brexit ohrozuje aj konský priemysel v Írsku a v Británii



Ilustračná snímka.



Zdieľať
Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP
Dublin 14. októbra (TASR) - O zraniteľnosti Írska v súvislosti s brexitom sa napísalo už veľa. Ale doteraz sa ani jeden článok nevenoval tzv. írskemu konskému priemyslu. Obrat tohto odvetvia, od chovu koní až po konské závody, pritom dosahuje 1 miliardu eur a zamestnáva takmer 15.000 ľudí v Írsku. Uviedla to konzultačná spoločnosť Deloitte LLP.


A vzhľadom na blížiaci sa brexit je potrebné upriamiť pozornosť aj na írsky a britský konský priemysel, ktoré sú veľmi tesne zviazané, v podstate sú to dvojčatá. Po odchode Veľkej Británie z Európskej únie (EÚ) mu totiž hrozia clá aj zdržiavanie na hraniciach.

Je to mikrokozmos, ktorý odráža problémy spojené s brexitom. Jeho zástupcovia už predložili Bruselu svoje pripomienky. A v ničom sa nelíšia od sťažností firiem z priemyslu. Koniari sa ponosujú, že si nemôžu robiť žiadne konkrétne plány, pretože nevedia, ako a kedy sa brexit skončí.

"Nemáme jasnú predstavu o niečom, čo bude mať veľký vplyv na náš život," vyhlásil Henry Beeby, riaditeľ írskeho aukčného domu Goffs.

"Až 80 % nášho vývozu smeruje do Spojeného kráľovstva," povedal Brian Kavanagh, šéf Horse Racing Ireland. Pripomenul, že na rozdiel od výrobných podnikov toto odvetvie nemôže rýchlo zmeniť smer exportu a pokúsiť sa nájsť nové trhy. "Takže nám to robí veľké starosti."

Oslabenie libry po vlaňajšom referende o brexite už znížilo príjmy britského aj írskeho konského priemyslu.

Írsko je krajinou EÚ, ktorá je najviac ohrozená dôsledkami brexitu. Približne 15 % celkového írskeho exportu, teda vrátane ostatných odvetí hospodárstva, nielen chovu koní, smeruje do Británie.

Okrem Dublinu, kde sídlia európske centrály zahraničných spoločností, ako je napríklad Google, veľkú časť írskej ekonomiky tvorí poľnohospodárstvo. Takmer 40 % írskeho exportu potravín a nápojov končí vo Veľkej Británii. Írsko sa podieľa až 70 % na dovoze hovädzieho mäsa na britské ostrovy.

Čo sa týka konského priemyslu, veľká časť peňazí sa točí okolo závodov. Víťazi najprestížnejších pretekov môžu svojim majiteľom zarobiť milióny. John Magnier Coolmore, majiteľ plnokrvníkov, už zaznamenal pokles príjmov v priemere o 12 % v súvislosti s oslabením libry v dôsledku brexitu.

"Mnoho našich klientov obchoduje v librách," uviedol hovorca spoločnosti Coolmore David O'Loughlin.

Približne 10.000 koní prevezú ročne cez hranicu medzi Írskom a Veľkou Britániou, či už na preteky alebo chov, čiastočne aj vďaka dohode, ktorá umožňuje voľný pohyb plnokrvníkov.

"Dostihové a chovateľské odvetvie v Spojenom kráľovstve a v Írsku v podstate fungujú ako jedno spojené prostredie. Kone, tréneri, jazdci, agenti, zamestnanci stajní, majitelia a veterinári sa pravidelne presúvajú oboma smermi," informovalo združenie írskych chovateľov plemenných koní parlamentný výbor.

A tento pohyb môže byť prerušený, ak po brexite a zavedení hraničnému režimu budú musieť kone prejsť karanténou a inými kontrolami. A pri obchodovaní s valachmi hrozí clo vo výške 11,5 %, ak EÚ a Británia neuzavrú dohodu o voľnom obchode.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Zákon o štátnom občianstve pripravil doteraz o slovenský pas 2002 ľudí
<< predchádzajúci článok
Američanmi podporované sily tvrdia, že zvádzajú konečný boj o Rakku