Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

31. marca 2015

Bratza: Účasť tretej sily na streľbe na Majdane je otvorená



Na snímke aktivisti počas zrážok s políciou na Námestí nezávislosti (Majdan) v Kyjeve vo štvrtok 7. augusta 2014. V Kyjeve vo štvrtok opäť vypukli nepokoje vyvolané snahou radnice rozobrat barikády na centrálnom Námestí ...



Zdieľať
Na snímke aktivisti počas zrážok s políciou na Námestí nezávislosti (Majdan) v Kyjeve vo štvrtok 7. augusta 2014. V Kyjeve vo štvrtok opäť vypukli nepokoje vyvolané snahou radnice rozobrat barikády na centrálnom Námestí nezávislosti. Centrum metropoly zahalil hustý dym z horiacich pneumatík. Foto: TASR/AP
Kyjev 31. marca (TASR) - Medzinárodná poradná skupina (MSG) pri Rade Európy (RE), ktorá sa zaoberala analýzou minuloročných dramatických udalostí na kyjevskom Námestí nezávislosti, dnes konštatovala, že "otázka účasti tzv. tretej sily na streľbe do aktivistov a príslušníkov polície na Majdane je stále otvorená".


Predseda MSG Nicolas Bratza dnes podľa agentúry Ukrinform uviedol, že aj keď existuje viacero svedectiev potvrdzujúcich hypotézu o tretej sile, podľa ukrajinských vyšetrovateľov neexistuje dostatok dôkazov, že smrť či zranenia ľudí spôsobili snajperi alebo tzv. tretia sila.

Upozornil však, že verziu o tretej sile nemožno zatiaľ úplne zavrhnúť.

Bratza spresnil, že MSG nerobila vlastné vyšetrovanie dramatických udalostí, ktoré sa na kyjevskom Majdane odohrali vlani 20. februára, ale len monitorovala prácu ukrajinských orgánov, ktorú Bratza súčasne podrobil ostrej kritike, informovala agentúra TASS. Podľa neho vyšetrovanie nespĺňalo štandardy Európskej konvencie pre ľudské práva.

Podľa Bratzu ukrajinská generálna prokuratúra, ministerstvo vnútra a tajná služba nekoordinovali svoje postupy a ich práca bola málo efektívna. Bratza dokonca uviedol, že MSG má "vážny dôvod domnievať sa, že ministerstvo vnútra bránilo vyšetrovaniu" udalostí na Majdane.

Bratza podľa agentúr TASS a UNIAN povedal, že "súdiac podľa materiálov z vyšetrovania zodpovednosť za väčšinu prípadov smrti zastrelením môžu niesť príslušníci oddielov Berkut".

Agentúra TASS dnes citovala zo správy MSG, v ktorej sa píše, že "podľa vyšetrovacích spisov zodpovednosť za väčšinu vrážd spáchaných 20. februára 2014 môžu niesť príslušníci oddielu osobitného určenia Berkut".

"Analýza stoviek hodín videozáznamov a materiálov z internetu umožnila vytypovať 21-24 príslušníkov Berkutu, ktorí strieľali do účastníkov protestu na Institutskej ulici" v Kyjeve, píše sa v správe. Z týchto záznamov je možné zistiť aj miesto, odkiaľ snajperi strieľali, vyhlásil Bratza podľa agentúry UNIAN.

Na tejto ulici, ako aj na Námestí nezávislosti, známom ako Majdan, bolo vlani vo februári zo snajperských pušiek zastrelených najmenej sto ľudí.



Agentúra UNIAN dnes z Bratzovej tlačovej konferencie citovala, že príslušníci Berkutu do demonštrantov strieľali na pokyn "pána Sadovnika". Väčšina obetí dostala zásah z kalašnikova AKS-47, pričom "tieto zbrane sa po zásahu nevrátili do zbrojnice, ale zmizli".

Podľa TASS je doteraz nejasné, aký bol cieľ nasadenia snajperov a kto naň vydal rozkaz. Nie je známe ani to, odkiaľ strieľali. Vtedajšie vedenie ministerstva vnútra odmieta tvrdenia, že príslušníci Berkutu strieľali po ľuďoch na Majdane.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Spor v I.C.A. Svidník pokračuje, šičky nedostali ani minimálnu mzdu
<< predchádzajúci článok
Zaznamenali ďalšie prípady podvodov s falošnými receptmi na lieky