Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

11. októbra 2013

Bratislavskí žiaci besedovali s úspešnými slovenskými ilustrátormi



Na snímke zľava ilustrátori Ľuboslav Paľo, František Blaško a Peter Uchnár. Bratislava, 11. októbra 2013.



Zdieľať
Na snímke zľava ilustrátori Ľuboslav Paľo, František Blaško a Peter Uchnár. Bratislava, 11. októbra 2013. Foto: FOTO TASR/Michal Svítok
Bratislava 11. októbra (TASR) – Novinkou na tohtoročnom Bienále ilustrácií Bratislava (BIB) bola dnešná beseda so slovenskými autormi ocenenými na tomto svetovom podujatí v Dome umenia v centre Bratislavy.


Celkove ich je 16, ktorí v období od 1967 do 2011 získali Cenu Grand Prix, Zlaté jablko, Plaketu alebo Čestné uznanie. Štyria z nich prijali pozvanie stretnúť sa s bratislavskými školákmi: Martina Matlovičová-Kráľová, František Blaško, Ľuboslav Paľo a Peter Uchnár.

"Začíname novú tradíciu besied s ocenenými priamo tu vo výstavnom  priestore, kde sú originálne diela našich úspešných ilustrátorov," zdôvodnila v úvode besedy generálna komisárka BIB a predsedníčka Medzinárodného komitétu BIB Zuzana Jarošová.



Zároveň mladým účastníkom priblížila záujem 49 krajín z celého sveta o súčasný 24. ročník, ojedinelosť tohto prestížneho podujatia aj jeho vznik. "Bolo to v čase, keď naši ilustrátori nemohli vystavovať vo svete, preto sme ich začali pozývať k nám. Ocenenie z BIB je značkou vysokej kvality. Potvrdzuje to aj záujem o výstavu našich ilustrátorov, ktorá putuje po mestách v Japonsku, Číne, Indonézii, USA a iných krajinách. Autori ani nevedia, kde všade sú ich diela," dodala Jarošová.

Ľuboslav Paľo potvrdil, že Cena BIB mu pomohla získať priateľov ilustrátorov aj v zahraničí, s ktorými často komunikuje aj sa stretáva na súťažiach, kde býva v porote. "Mne vyšli knihy v Nemecku a inde," prezradil najstarší z prítomných ilustrátorov 62-ročný František Blaško.

Všetci štyria hovorili o svojich umeleckých začiatkoch a vzťahu k ilustrácii. Na rozdiel od Paľa, ktorý chcel byť futbalistom Matlovičová – Kráľová od malička chcela ilustrovať, pretože pritom zažíva rôzne pocity eufórie. Blaška v druhej triede pani učiteľka prihlásila do ľudovej školy umenia, pretože dobre kreslil.



"Vplývali na mňa ilustrácie Ľudovíta Fullu a Vincenta Hložníka, u ktorého som potom študoval i u Albína Brunovského – bardov našej ilustrácie. Bol som ilustrátorom Mladých liet, potom som si založil vlastné vydavateľstvo a 20 rokov vydával knižky," prezradil svoju nedávnu minulosť Blaško.

"Moji učitelia boli prechádzky po lese, návštevy galérií. Treba sa pozerať okolo seba, učitelia sú všade," poradil mladým poslucháčom Paľo, ktorý je aj výtvarný pedagóg.

Na snímke sprava Peter Uchnár a František Blaško. Bratislava, 11. októbra 2013. Foto: FOTO TASR/Michal Svítok
Na stretnutí sa hovorilo o rozličnom pohľade detí a dospelých na ilustrácie aj o výtvarných technikách. Čo je jednoduchšie a zložitejšie, komu je čo bližšie a či tvorí akvarelom, gvašom, litografiou, kombinovanou alebo inou technikou.

"Každý si zvolí techniku, aká mu vyhovuje. No krásne ilustrácie môžu vzniknúť aj ceruzkou. Keď máte ilustrovanú učebnicu matematiky alebo slovenčiny, ľahšie si to zapamätáte," konštatoval Uchnár, ktorý ako jediný z prítomných má Zlaté jablko aj Cenu detskej poroty BIB. Paľo dodal, že ilustrovanie to nie sú len obrázky, ale aj veľkosť, typ a farba písmen, čím sa tiež zvýrazňuje to dôležitejšie.

Žiaci sa výtvarníkov pýtali či v škole ilustrovali detské časopisy, aký majú denný rozvrh, či chodia kresliť do práce, ako je pre nich podstatný text knihy. Tiež sa dozvedeli, že BIB nie je len výstava, ktorá potrvá do 25. októbra, ale aj množstvo sprievodných podujatí. Medzi nimi sú aj vzdelávacie aktivity.

"Podľa doterajšieho veľkého záujmu najmä školských kolektívov očakávame 17. októbra desaťtisícového návštevníka," dodala Jarošová.



Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
SOPK: Zníženie dane z príjmu firiem je pozitívom rozpočtu
<< predchádzajúci článok
Opitý Rus vypadol z balkóna na ôsmom poschodí, pád prežil