Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

24. júla 2015

Bratislavské Staré Mesto chce s ľuďmi hovoriť o Šafárikovom námestí



Na snímke pohľad na priestor Šafárikovho námestia a jeho najbližšieho okolia pred prestavbou, archívne foto



Zdieľať
Na snímke pohľad na priestor Šafárikovho námestia a jeho najbližšieho okolia pred prestavbou, archívne foto Foto: TASR/Štefan Puškáš
Bratislava 24. júla (TASR) – Bratislavská mestská časť Staré Mesto chce s obyvateľmi otvoriť diskusiu o prinavrátení života na Šafárikovo námestie. V spolupráci s občianskym združením Partners for Democratic Change Slovakia chce preto organizovať workshopy, osloviť laickú i odbornú verejnosť či zbierať informácie pomocou dotazníkového prieskumu. Celý participatívny proces má byť ukončený koncom októbra.


"Zámerom je dať tomuto miestu stratenú dôstojnosť a vrátiť ho ľuďom, ktorí tu žijú," uviedol starosta Starého Mesta Radoslav Števčík. Participatívny proces bude pokrývať územie oboch parkov na Šafárikovom námestí od Dostojevského radu až po Gajovu ulicu. Hlavným cieľom je preveriť záujem obyvateľov Starého Mesta a dotknutých prevádzkovateľov o funkčné využitie územia Šafárikovho námestia a pripraviť zadanie pre architektonickú súťaž. Mestská časť verí, že stretnutia s občanmi prispejú ku konštruktívnemu dialógu o predstave využitia tohto verejného priestoru. O jednotlivých krokoch a termínoch participatívneho procesu bude staromestská samospráva informovať prostredníctvom vlastnej webstránky v najbližších dňoch.

Na Šafárikovom námestí však ešte pred niekoľkými mesiacmi fungoval projekt Šafko, ktorý je teraz nominovaný na Cenu Slovenskej komory architektov za architektúru (CE•ZA•AR) 2015. Autori projektu, občianske združenie (OZ) Urban Kontakt, na námestie umiestnili upravené lodné kontajnery s dizajnom či cyklokuchyňou. Starosta Števčík však projekt zastavil, a to tým, že občianskemu združeniu zrušil súhlas na projekt Šafko, ktorý podpísala ešte bývala starostka Starého Mesta Tatiana Rosová. Súhlas mal byť platný od 1. 1. 2015 do konca roka 2019. Súčasný starosta ho však považuje za neplatný. "Súhlas starostky bol vydaný na obdobie piatich rokov, pričom na také dlhé obdobie schvaľuje prenájom miestne zastupiteľstvo. Zmluva takisto nebola zverejnená na webstránke," informovala TASR Nora Remiarová z komunikačného oddelenia Starého Mesta. Podľa jej slov nebol dodržaný ani účel využívania umiestnených kontajnerov na kultúrne podujatia. "V kontajneroch sa nachádzali komerčné prevádzky, ktoré neboli povolené a nemali schválené prevádzkové hodiny," podotkla Remiarová. Staré Mesto nakoniec rozhodlo, že do konca mája musia byť kontajnery z námestia odstránené.

Autori projektu sa však doteraz z námestia neodsťahovali a podali na súd návrh voči rozhodnutiu starostu Števčíka. "Je to náš postoj. My sme presvedčení, že je právne v poriadku, že tam sme," povedala pre TASR Dana Kleinert z OZ Urban Kontakt. Na Šafárikovom námestí je podľa jej slov už len niekoľko kontajnerov, ostatné odviezli rôznym občianskym či záujmovým združeniam, ktoré ich o to požiadali. "Jeden kontajner sme premiestnili do Považskej Bystrice, ďalšie do Trenčína, ale aj do bratislavskej Karlovej Vsi," vysvetlila Kleinert.

Na projekte Šafko stále trvajú a vidia v ňom zmysel. S mestskou časťou sa preto chceli dohodnúť a nájsť v tejto patovej situácii spoločné riešenie, avšak nestalo sa tak. Občianske združenie tvrdí, že reagovalo na ponuku bývalého vedenia Starého Mesta, ktoré chcelo prinavrátiť život na Šafárikovo námestie, a do projektu vložilo vlastné financie. Zároveň nesúhlasí s tvrdením, že kontajnery neboli využité na kultúrne podujatia, pretože ich tam organizovali dostatok. "Projekt Šafko si získal priazeň verejnosti, o čom svedčí aj takmer 4000 podpisov pod petíciou za jeho zachovanie," konštatuje Kleinert.

Architektonickej súťaže, ktorá má dať odpoveď na využitie Šafárikovho námestia v budúcnosti, sa OZ Urban Kontakt chce zúčastniť. "My za svojím projektom stále stojíme," podotkla Kleinert. Podľa nej jeho koncept a udržateľnosť potvrdzuje aj nominácia na CE•ZA•AR 2015. "Paradoxom však je, že už nefunguje, čo je dobrý príklad toho, ako neodborné môžu byť rozhodnutia samospráv bez konzultácií s odborníkmi," dodala.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Bojnická radnica získala prostriedky na kúpu bytového domu
<< predchádzajúci článok
FIFA bude diskutovať so sponzormi o reformách