15. októbra 2016
Foto: TASR/Henrich MišovičBratislava 15. októbra (TASR) – Oproti minulým rokom je o súčasnú slovenskú literárnu tvorbu väčší záujem. Na knižnom trhu sa momentálne objavujú stále noví autori, čo obohacuje literárnu ponuku. Pre TASR to uviedli oslovené knižnice v Bratislave.
Podľa Knižnice Ružinov nastupuje mladá autorská generácia a s literárnymi prvotinami sa prihlasujú aj starší autori, ktorí dokážu zaujať slovenského čitateľa. "
Súčasná moderná literatúra reflektuje aktuálne témy, dej sa zvyčajne odohráva v prostredí, ktoré je dôverne známe slovenskému čitateľovi a produkcia je žánrovo bohatá," povedala vedúca Útvaru knižnično-informačných služieb (ÚKIS) Knižnice Ružinov Eva Gomolčáková.
Z pohľadu knižnice hodnotí súčasnú slovenskú tvorbu ako čitateľmi žiadanú, s perspektívou do budúcnosti. Ako však podotýka, podľa údajov štatistickej evidencie vypožičaných kníh nie je možné povedať, že by návštevníci výrazne preferovali literatúru od domácich autorov. "
Výsledky naznačujú, že ukazovatele sú v rovnováhe - 50 : 50, ale sledujeme rastúci záujem o pôvodnú slovenskú tvorbu," priblížila Gomolčáková s tým, že vzostupný trend čítanosti evidujú aj pri slovenskej modernej literatúre, ktorá je podľa nej čitateľom žánrovo, obsahovo a tematicky blízka.
Miestna knižnica v Petržalke pre TASR uviedla, že knihy slovenských autorov sa dnes tešia pozornosti, čo je odlišná situácia od 90. rokov 20. storočia. "
Najmarkantnejším príkladom 'boomu' obľúbenosti slovenských autorov sú knihy Táni Keleovej-Vasilkovej, ktoré dosahovali veľké náklady a boli v našej knižnici roky skoro vždy požičané a zarezervované. Autorka prelomila bariéru v žánri spoločenský román s cieľovou skupinou – ženy," povedala vedúca ÚKIS v Miestnej knižnici Petržalka Viera Némethová. Situácii so slovenskou pôvodnou tvorbou podľa nej pomohli výrazne nové mená, ktoré sa začali v slovenských vydavateľstvách preferovať, a to v beletrii napríklad Maxim E. Matkin, Juraj Červenák, Katarína Gillerová či Petra Nagyová-Džerengová. "
V detskej literatúre najväčší ohlas so svojimi knihami určite získala Gabriela Futová, Roman Brat, Toňa Revajová a Marta Hlušíková. V žánri detektívka a triler sú to zatiaľ roky neprekonateľný Dominik Dán a v posledných rokoch aj Jozef Karika," priblížila Némethová.
V petržalskej knižnici majú vytvorený aj projekt čítania pre mladých ľudí s názvom Vstúp, vyber, vypožičaj, do ktorého je zaradených 120 kníh v niekoľkých žánroch a je tu vybraná aj päťdesiatka kníh slovenských autorov.
Rastúci záujem o súčasnú slovenskú literatúru eviduje aj Mestská knižnica v Bratislave. "
Keďže zahraničnej literatúry je viac, jednoznačne sa aj viac požičiava, ale určite oproti minulým rokom je o súčasnú slovenskú tvorbu väčší záujem ako v minulosti," uviedla pre TASR knižnica.
Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR