Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra

02. mája 2018

Bratislavské Kino Lumiére uvádza retrospektívu Storočnica Jána Kadára



Kino Lumiére, archívna snímka.



Zdieľať
Kino Lumiére, archívna snímka. Foto: TASR/Štefan Puškáš
Bratislava 2. mája (TASR) - Filmotéka Kina Lumiére v Bratislave si pripomína 100. výročie narodenia Jána Kadára. Tvorbu jediného slovenského režiséra, ktorý je držiteľom Oscara spolu s Elmarom Klosom za film Obchod na korze (1965), budú môcť diváci vidieť počas celého mája. Prehliadku celkovo 15 snímok otvorí v stredu film Čo mi otec naklamal (1975), ktorý Kadár nakrútil v emigrácii a v roku 1976 zaň získal Zlatý glóbus za najlepší cudzojazyčný film.


Snímka rozpráva príbeh židovského chlapca vyrastajúceho v montrealskom gete v 20. rokoch minulého storočia. Chlapca denne ovplyvňujú názory jeho moderne zmýšľajúceho otca, ale aj konzervatívneho starého otca veriaceho v tradície. Všetko smeruje ku konfliktu generácií a ideí. Film v čase svojho vzniku zaujal laickú i odbornú verejnosť a získal viacero ocenení, z ktorých najcennejšie je Zlatý glóbus. "Na otvorení ho uvedie filozof Egon Gál a po projekcii zahrá skupina Pressburger Klezmer Band," TASR informovala Simona Nôtová, tlačová tajomníčka Slovenského filmového ústavu (SFÚ).

Režisér a scenárista Ján Kadár začínal po skončení druhej svetovej vojny v dokumentárnom filme. Skúsenosť s kinematografiou získal už pred vojnou vďaka kurzu pre kinetickú fotografiu a kinematografiu, ktorý navštevoval v roku 1938 u Karola Plicku na Škole umeleckých remesiel v Bratislave. Počas druhej svetovej vojny pracoval v táboroch nútených prác v Maďarsku a len útek na Vianoce v roku 1944 ho zachránil pred smrťou v koncentračnom tábore.

Po obnovení Československa v roku 1945 sa Kadár dostal k dokumentárnemu filmu. "Začal pracovať ako režisér v spoločnosti Slofis," hovorí filmový historik a dramaturg prehliadky Václav Macek. "Nakrútil dokumentárny film o obnove vojnou zničeného Slovenska Na troskách vyrastá život (1945) a dva strihové dokumenty o fašistických zločinoch z obdobia vojnovej Slovenskej republiky Sú osobne zodpovední za zločiny ľudskosti (1946) a Sú osobne zodpovední za zradu na národnom povstaní! (1946)." Neskôr sa presťahoval do Prahy, kde v roku 1947 podľa Kadárovho komediálneho scenára nakrútil režisér Bořivoj Zeman film Nevíte o bytě?, Kadár bol pri ňom asistentom. Svoj dlhometrážny hraný debut nakrútil v roku 1949 v Štúdiu umeleckých filmov v Bratislave. Išlo o veselohru Katka o mladom dedinskom dievčati, ktoré sa stretáva s novými životnými skúsenosťami vo veľkej továrni a postupne sa z nej stáva mladá žena s novými ideálmi.

Najrozsiahlejšiu časť Kadárovej tvorby predstavuje osem filmov, ktoré nakrútil počas 17-ročnej spolupráce s českým režisérom E. Klosom vo Filmovom štúdiu Barrandov. Ich prvým spoločným filmom bol Únos (1952), nasledovali snímky Hudba z Marsu (1955), Tam na konečné (1957), Tři přání (1958), Smrt si říká Engelchen (1963), Obžalovaný (1964), Obchod na korze (1965) a ako posledný film pred Kadárovou emigráciou do Ameriky Túžba zvaná Anada (1969). Viaceré z nich boli ocenené. Po emigrácii v roku 1968 sa Kadár naďalej venoval filmovej a televíznej tvorbe. Pôsobil tiež ako profesor réžie na Americkom filmovom inštitúte v Los Angeles.

Storočnica Jána Kadára divákom priblíži režiséra prostredníctvom 15 snímok. V programe prehliadky sú krátke dokumenty, uvedených bude aj všetkých osem filmov, na ktorých Kadár spolupracoval s Klosom. Doplní ich hraný debut Katka, film z emigrácie Anjel Levine a napokon dokument Lži, ktorý počas nakrúcania snímky Čo mi otec naklamal nakrútili Jonathan Reid a Peter Walsh. Všetky filmy budú spojené s lektorským úvodom.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Ekotopfilm v Banskej Bystrici prináša sériu sprievodných podujatí
<< predchádzajúci článok
Prevenciu rakoviny kože by nemali zanedbávať ani tí, čo sa neopaľujú