Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova    Regióny

09. januára 2013

Bratislavčania na Mýtnej centrum pre bezdomovcov nechcú



Obyvatelia z okolia budúceho denného centra na Mýtnej ulici 33 v Bratislave bojujú proti jeho zriadeniu petíciou. Pod ňu sa od 6. októbra do konca minulého roka podpísalo 3 200 ...



Zdieľať
petici proti zriadeniu denneho centra BRATISLAVA 9. januára (WEBNOVINY) – Obyvatelia z okolia budúceho denného centra na Mýtnej ulici 33 v Bratislave bojujú proti jeho zriadeniu petíciou.


Pod ňu sa od 6. októbra do konca minulého roka podpísalo 3 200 obyvateľov, za nich petíciu do podateľne magistrátu odovzdal mestský poslanec Martin Borguľa.

Ako dodal, prácu s bezdomovcami podporuje, ak je koncepčná „avšak bezdomovecké centrum na Mýtnej ulici nemá s koncepciou nič spoločné.“

Štatutárny zástupca občianskeho združenia Vagus, ktoré chce denné centrum na Mýtnej ulici vybudovať, si myslí, že by denný stacionár mal dostať šancu. Ako ďalej dodáva, až po vzniku a otvorení centra bude možné hodnotiť prínos centra či jeho negatívne dôsledky.

Názor obyvateľov z okolia Mýtnej ulice akceptuje aj vedenie mesta. Ako informoval hovorca primátora Ľubomír Andrassy, o petícii budú rokovať bratislavskí poslanci, pravdepodobne na jednom z prvých tohtoročných zasadnutiach zastupiteľstva. „Nepredpokladáme, že by sa zmenilo uznesenie poslancov, pretože bolo prijaté výraznou väčšinou poslancov, " dodal.

Obrazom: Petícia proti zriadeniu denného centra pre bezdomovcov


Podľa Borguľu vybudovanie denného bezdomoveckého centra na opačnej strane mesta, ako sú nocľahárne pri bratislavskom letisku, spôsobí to, že ľudia bez domova, ktorí majú záujem vrátiť sa späť do spoločnosti, budú cestovať z nocľahární na okraji mesta do denného stacionára v centre Bratislavy.

Ako ďalej dodal, práve to bude spôsobovať problémy v hromadnej doprave, ľuďom v okolí i samotným bezdomovcom. Sergej Kára zo združenia Vagus však tento názor neakceptuje. Ako dodal, v zahraničných metropolách to funguje tak, že denné centrá i nocľahárne sú vybudované práve tam, kde ľudia bez domova žijú.

Borguľa tiež tlmočí obavu obyvateľov z okolia Mýtnej ulice, že ľudia bez domova budú prespávať v okolí denného centra, v parku na Záhrebskej ulici či na Račianskom mýte. „Toto bol dôvod, prečo ma obyvatelia vyzvali ako ich zástupcu v miestnom a mestskom zastupiteľstve, aby som spustil petičnú akciu,“ dodal Borguľa. Občianske združenie Vagus i vedenie mesta však tvrdí, že pri dodržiavaní bezpečnosti a poriadku v okolí budú spolupracovať i s políciou.

„Denné centrum bude slúžiť hlavne na integráciu ľudí bez domova, čo si myslím, že je zásadná vec, ktorá chýba v službách pre ľudí bez domova v Bratislave,“ vysvetľuje Kára. Zároveň dodáva, že bezdomovci si prostredníctvom služieb združenia budú môcť hľadať prácu, v dennom centre sa budú môcť poumývať či využiť služby lekára. Ako dodal Andrassy, v zmluve, ktorú má mesto s Vagusom, je klauzula, podľa ktorej budú raz ročne vyhodnocovať prácu centra, a ak by vznikali problémy, mesto môže od zmluvy odstúpiť.

Borguľa si však myslí, že pre denné centrum by boli vhodnejšie iné priestory, ktoré sú bližšie k už vybudovaným nocľahárňam. Konkrétne návrhy však nemá.

„V prvom rade chcem zastaviť budovanie centra pre bezdomovcov na Mýtnej a následne si aj so zástupcami Vagusu môžeme sadnúť na majetkové oddelenie magistrátu a nájsť vhodný priestor,“ povedal.

Vagus si však možnosť, že by zmluva s mestom stratila platnosť, nepripúšťa. „Ani neuvažujeme nad tým, že tá zmluva by stratila platnosť, je podpísaná primátorom na desať rokov a rátame s tým, že sľuby sa dodržujú,“ dodal Kára.

O návrhu zriadiť denné centrum pre bezdomovcov na Mýtnej ulici občianske združenie Vagus spolu s vedením mesta a občanmi diskutovali v septembri minulého roka. Podľa vtedajších informácií sa na stretnutí nezúčastnil žiaden zo zástupcov poslaneckého zboru, či už mestského, alebo miestneho zastupiteľstva Staré Mesto. Mestský poslanec Borguľa však tvrdí, že pozvánku na takéto stretnutie nikdy nedostal a o diskusii sa dozvedel dva dni po nej.

„Keď rozprávame o verejnej diskusii, tak hovoríme o akože verejnej diskusii, lebo toto verejná diskusia určite nebola,“ dodal Borguľa. Sergej Kára i vedenie mesta však tvrdia, že o diskusii informovali dostatočne. Podľa Káru na stretnutie vtedy prišlo asi desať občanov. Ako dodal Andrassy, zúčastnení sa proti centru nepostavili, obávali sa len toho, že by na Mýtnej mohla vzniknúť nocľaháreň. „To sme im vyvrátili, bude tam platiť prísny režim z hľadiska prevádzkovej doby,“ dodal Andrassy.

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Turci zadržali lietadlo, v náklade má mať zlato pre Irán
<< predchádzajúci článok
Mladík dostal za streľbu do tváre podmienku