Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra

23. septembra 2015

Bratislavčan Franz Schöllnast predával hudobné nástroje v celej Európe



V stredu 23. septembra uplynie 240 rokov od narodenia hudobníka a veľkovýrobcu hudobných nástrojov Franza Schöllnasta. Nástroje z jeho dielne sa zachovali v ...



Zdieľať
Ilustračné foto Foto: TASR/Michal Svítok
Bratislava 23. septembra (TASR) – V stredu 23. septembra uplynie 240 rokov od narodenia hudobníka a veľkovýrobcu hudobných nástrojov Franza Schöllnasta. Nástroje z jeho dielne sa zachovali v Slovenskom národnom múzeu v Bratislave a tiež v múzeách v Budapešti (Maďarsko) a vo Viedni (Rakúsko).


Franz Schöllnast sa narodil 23. septembra 1755 v Pressburgu (dnes Bratislava) vo vtedajšom Uhorsku. Okolo roku 1800 si založil na Zámočníckej ulici podnik európskeho významu na výrobu a predaj dychových hudobných nástrojov. Od roku 1838 predával všetky hudobné nástroje. Predpokladá sa, že sláčikové nástroje mu dodávali ďalší bratislavskí výrobcovia. Svojím tovarom zásoboval celé hudobné súbory, predovšetkým vojenské. Dychové nástroje a ich súčiastky vozil do rozličných miest dnešného Slovenska, Čiech, Rakúska, Maďarska, Nemecka, Francúzska, Poľska, Švajčiarska a Ruska.

Bol členom Cirkevného hudobného spolku v Bratislave a s vlastným orchestrom hrával na tanečných podujatiach.

Hudobník Franz Schöllnast zlepšil konštrukciu pozdĺžnej (zobcovej) flauty. Je vynálezcom hudobného nástroja furollya (hlboká flauta), ktorá mala dĺžku ako bežná flauta a rozsah od malého "g" po najvyššie tóny. V rokoch 1838-1839 zostrojil so synom Jánom nový nástroj tritonikon, dychový nástroj z medeného plechu s fagotovým strojčekom a 15 klapkami. V jeho dielni sa vyrábal aj v tej dobe populárny dychový hudobný nástroj csakan (podobný flaute).

Franz Schöllnast zomrel 12. septembra 1844 v Pressburgu.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Najstarší univerzitný časopis na Slovensku vychádza už 60 rokov
<< predchádzajúci článok
Japonskí vedci úspešne otestovali obličku z kmeňových buniek