Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

Denník - Správy





Pridajte sa
Ste na Facebooku?
Ste na Twitteri?
Pridajte sa.

 Mobilná verzia




ESTA USA

 24hod.sk    Z domova

07. februára 2019

Bratislava chce zriadiť metropolitný inštitút, rozhodnú o ňom poslanci



Bratislavských mestských poslancov čaká vo štvrtok prvé rokovanie v tomto roku. Na zasadnutí budú rokovať o tom, či sa novým náčelníkom bratislavskej mestskej polície stane bývalý šéf ...



Zdieľať
Foto: TASR
Bratislava 7. februára (TASR) – Bratislavských mestských poslancov čaká vo štvrtok prvé rokovanie v tomto roku. Na zasadnutí budú rokovať o tom, či sa novým náčelníkom bratislavskej mestskej polície stane bývalý šéf vyšetrovacieho tímu kauzy Gorila Marek Gajdoš. Rozhodovať budú aj o zriadení novej príspevkovej organizácie hlavného mesta Metropolitný inštitút Bratislava či o zásadách výberu nových vedení mestských firiem a organizácií.


Poslanci budú mať na stole návrh, aby sa od piatka (8.2.) stal náčelníkom bratislavskej mestskej polície Gajdoš. Nahradiť by mal Ivana Lechnera, ktorý mestských policajtov viedol doteraz. Mestské zastupiteľstvo rozhodne aj o tom, či sa zriadi nová príspevková organizácia Metropolitný inštitút Bratislava. Má ísť o pracovisko v oblasti urbanizmu, architektúry, dát, rozvoja, tvorby a správy mesta.

"Bratislava a jej metropolitné územie sa rozvíja vo viacerých oblastiach mimoriadnym tempom, v iných, naopak, zásadne zaostáva. Náročnosť a komplexnosť rozvoja mesta a jeho okolia, ktoré majú svoju sociálnu, ekonomickú, environmentálnu a fyzickú rovinu, nie je dosiaľ dostatočne obsiahnutá," vysvetľuje potrebu zriadenia tohto inštitútu mesto. V záujme udržateľného rozvoja mesta a metropolitného územia vo všetkých oblastiach je podľa bratislavskej samosprávy nevyhnutné inovovať doterajšie prístupy k tvorbe verejných politík a využívať všetky overené aj inovatívne nástroje pre stimuláciu a reguláciu rozvoja mesta a jeho metropolitného územia. "V rámci existujúceho poznania a medzinárodnej skúsenosti je vhodným nástrojom vytvorenie inštitúcie, ktorá bude nositeľom nového pohľadu na mesto a jeho fungovanie," spresňuje magistrát.

Vytvorenie Metropolitného inštitútu Bratislavy má byť nástrojom pre reálnu zmenu Bratislavy na mesto, ktoré dokáže úrovňou života konkurovať najvyspelejším metropolám. Model oddeleného inštitútu s takýmto zameraním je dlhoročnou zahraničnou praxou väčšiny európskych metropol ako Brusel, Paríž, Amsterdam, ale aj Praha, Brno či dokonca Karlove Vary. "Prax v týchto mestách ukázala, že podobné inštitúty zohrávajú kľúčovú úlohu v posilnení inovácií a vyššej kvalite plánovania a prípravy verejných politík pre budúcnosť, a to zďaleka nielen v oblasti architektúry a územného plánovania, ale vo všetkých oblastiach života mesta," vysvetľuje hlavné mesto. Metropolitný inštitút má okrem strategického a územného plánovania riešiť aj dátovú politiku mesta, tvoriť analýzy, sociálnu či environmentálnu politiku, inovácie či vzdelávanie verejnosti v oblasti rozvoja a fungovania mesta. Hlavná architektka Bratislavy Ingrid Konrad má s inštitútom spolupracovať.

Mestské zastupiteľstvo bude vo štvrtok rozhodovať aj o zásadách výberu nových vedení mestských firiem a organizácií, o odvolaní z funkcie riaditeľa príspevkovej organizácie Mestské lesy v Bratislave Juraja Zikmunda či o návrhu na uzatvorenie zmlúv o výpožičke mestských plôch na grafiti umenie. Poslanci budú rokovať aj o aktualizácii celomestského zoznamu pamätihodností Bratislavy či o správe o zdravotnom stave Bratislavčanov v rokoch 2016 až 2017.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Rezort školstva stiahol návrh novely o stimuloch na výskum a vývoj
<< predchádzajúci článok
Polícia ČR vyšetruje násilnú smrť dvoch ľudí v domove pre seniorov