Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra

26. novembra 2016

Braillovo písmo sa považuje za jediný kľúč k práci pre nevidomých



Na ilustračnej snímke Braillovo písmo.



Zdieľať
Na ilustračnej snímke Braillovo písmo. Foto: TASR/Oliver Ondráš
Bratislava 26. novembra (TASR) - Dlhoročné úsilie o zostavenie písma určeného na komunikáciu slabozrakých a nevidomých zakončil Francúz Louis Braille. Ním vytvorené písmo používajú zrakovo postihnutí ľudia na celom svete a podľa neho nesie názov - Braillovo písmo.


Louis Braille (4. január 1809 - 6. január 1852), ktorý oslepol ako trojročný nešťastnou náhodou v kožiarskej dielni svojho otca, išiel v roku 1819 z rodnej dedinky Coupvray do hlavného mesta Francúzska Paríža do špecializovanej školy - Kráľovského ústavu nevidiacich. Tam v roku 1821 kapitán Charles Barbier de la Serre predstavil znakový systém, ktorý používala armáda na komunikáciu v noci. Systém využívajúci zvuky bol síce neúplný, ale Brailla zaujal. Pustil sa do jeho zlepšovania tak, že nahradil zvuky písmenami a chýbajúce znaky doplnil symbolmi. Ako 12-ročný začal vypracúvať svoj systém písma. Prvú verziu zhotovil v roku 1829, definitívne písmo dokončil v roku 1837.

Braillov systém bodového písma je dielom geniálnej intuície a má nárok na plnú originalitu, charakterizuje písmo Únia nevidiacich a slabozrakých Slovenska (ÚNSS). V konkurencii s Braillovým systémom stroskotali desiatky pokusov o jeho náhradu iným písmom. Braillovo písmo od vzniku po súčasnosť nepotrebovalo a pravdepodobne v najbližšej budúcnosti ani nebude potrebovať väčšiu zmenu, uviedla ÚNSS.

Dejiny Francúzska v troch zväzkoch sa v roku 1837 stali prvou knihou vytlačenou v tomto písme.

Z Francúzska do sveta začalo Braillovo písmo prenikať po roku 1850. Podľa ÚNSS v Uhorsku zaviedli Braillovo písmo v roku 1893 a prvé slovenské učebnice vytlačené v tomto písme vyšli po roku 1923 v čase Československej republiky.

Z európskeho i svetového hľadiska sa pre Braillovo písmo stal významným rok 1878, keď účastníci Kongresu pre zlepšenie života nevidiacich a hluchonemých v hlavnom meste Francúzska odmietli ostatné návrhy na písmo pre nevidomých a postavili sa za zavedenie Braillovho písma na celom svete.

Znaky Braillovho písma sú tvorené konfiguráciami reliéfnych bodov umiestnených v šiestich pozíciách matrice s dvoma stĺpcami a troma riadkami, ktorá sa nazýva braillovská bunka. V každej zo šiestich pozícií môže alebo nemusí byť umiestnený jeden reliéfny bod. Takto je možné vytvoriť 64 znakov vrátane medzery reprezentovanej prázdnou braillovskou bunkou. Tento počet je nedostatočný na zapísanie všetkých veľkých a malých písmen abecedy, číslic, interpunkčných a matematických znamienok. Preto sa používajú aj špeciálne znaky, ktoré menia význam jedného alebo viacerých za nimi nasledujúcich znakov.

V súčasnosti používaná slovenská Braillova abeceda bola naposledy upravovaná v roku 1996 a je označovaná ako verzia 1.1996. Je zostavená zo 64 kombinácií bodov šesťbodového Braillovho písma, vysvetlila ÚNSS.

Nevidiaci na celom svete i na Slovensku si každý rok 4. januára pripomínajú výročie narodenia tvorcu písma pre nevidomých Louisa Brailla. Svetová slepecká únia (WBU) v roku 2001 vyhlásila dátum narodenia Brailla za Svetový Braillov deň. Podľa WBU Braillom vytvorené dotykové písmo predstavuje pre zrakovo postihnutých študentov jediný kľúč k vzdelaniu a k budúcej práci.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
UNIKÁTNE HISTORICKÉ FOTO CASTRA: Kubánsky vodca navštívil Bratislavu
<< predchádzajúci článok
Na vianočnom koncerte vo Wolfsthale zaspievajú aj slovenské deti