Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

15. novembra 2007

Botošová a Čaplovič nesúhlasia so správou AI o rómskych žiakoc



Splnomocnenkyňa vlády SR pre rómske komunity Anina Botošová a vicepremiér pre ľudské práva a menšiny Dušan Čaplovič nesúhlasia s tvrdeniami Amnesty International (AI) o diskriminácii rómskych ...



Zdieľať

BRATISLAVA 15. novembra (WEBNOVINY) - Splnomocnenkyňa vlády SR pre rómske komunity Anina Botošová a vicepremiér pre ľudské práva a menšiny Dušan Čaplovič nesúhlasia s tvrdeniami Amnesty International (AI) o diskriminácii rómskych detí v prístupe ku kvalitnému vzdelávaniu. Ako pre agentúru SITA uviedol Čaplovič, nepovažuje za korektné, že AI si vybrala pre správu päť najhorších rómskych lokalít na Slovensku len zo Spiša a Šariša, ako sú Jarovnice, Markušovce, Hermanovce či Letanovce. Zovšeobecniť na základe zistení z týchto osád problémy Rómov z celého Slovenska považuje "za skutočne zmanipulovaný neodborný výskum". Dalo by sa zvoliť aj päť najlepších rómskych lokalít, čo by tiež nebolo spravodlivé, povedal.

Čaplovič si nemyslí, že situácia je až tak katastrofická, ako ju v správe "Stále segregovaní, stále v nerovnom postavení: Porušovanie práva na vzdelanie rómskych detí na Slovensku" prezentuje AI. Pripúšťa, že na Slovensku sú školy, kde je problém so segregáciou rómskych žiakov. Tento problém však nemôže riešiť len vláda, jeho riešenie je aj na zriaďovateľoch a riaditeľoch škôl, na samosprávach. Upozornil, že zriaďovatelia dostávajú viac peňazí na špeciálne školy. Chce preto tlačiť na samosprávy, aby čo najviac podporovali etnicky zmiešané školy. Ak správa vychádza z údajov z obcí, kde tvoria väčšinu obyvateľstva Rómovia, tak sa nemožno čudovať, že miestnu školu navštevujú najmä Rómovia, dodal.

"Považujem uvedenú správu za neobjektívnu a nevyváženú," povedala splnomocnenkyňa pre rómske komunity pre agentúru SITA v reakcii na dnes zverejnenú správu AI o diskriminácii rómskych detí v prístupe ku kvalitnému vzdelávaniu. Správa sa väčšinou zameriava len na vzdelávanie rómskych detí v okresoch Poprad, Levoča a Spišská Nová Ves, ktoré sú vnímané aj z našej strany ako najkritickejšie, uviedla. Tvrdí, že AI zabudla v správe spomenúť všetky opatrenia, ktoré vláda prijala na pomoc vo vzdelávaní rómskych detí, ako štipendiá, dotácie na stravu, príspevky na cestovné do školy či komunitnú a sociálnu prácu. Súčasná vláda nadviazala na všetky dobré projekty, ktoré spustila ešte predchádzajúca vláda. Problémy osád opísané v správe mohla podľa Botošovej začať riešiť už predchádzajúca vláda, ktorá na tento účel dostávala prostriedky z Európskej únie. Ak by AI pripustila, že zodpovednosť za súčasný stav nesie aj minulá vláda, vnímala by správu inak. "Chcem, aby sa to zmenilo, ale nedá sa to urobiť zo dňa na deň," dodala.

AI tvrdí, že diskriminácia v prístupe Rómov k vzdelaniu na Slovensku stále pretrváva. Rómski žiaci sú umiestňovaní do segregovaných škôl oddelene od majoritnej populácie a mnohokrát sú nesprávne zaraďovaní do špeciálnych tried a špeciálnych škôl, tvrdia predstavitelia AI. Výskumníci AI počas minulého a tohto roka robili výskum v rómskych komunitách po celom Slovensku. Stretávali sa s predstaviteľmi Rómov, vlády, mimovládnych organizácií, úradníkmi z oblasti školstva a ďalšími. Najväčšie problémy zistili na východnom Slovensku. V správe "Stále segregovaní, stále v nerovnom postavení: Porušovanie práva na vzdelanie rómskych detí na Slovensku" sa preto zamerali na životné a vzdelávacie podmienky obyvateľov osád z východného Slovenska. Správu okrem Bratislavy zverejnila AI aj v Bruseli.

SITA


   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Ústav experimentálnej onkológie má nový prístroj na výskum
<< predchádzajúci článok
Allianz – SP získala najviac ocenení v súťaži Zlatá minca 2007