Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

31. marca 2015

Bostonský maratón: Carnajevova obhajoba chce zvaliť vinu na jeho brata



Zdravotníci pomáhajú zranenému mužovi po explózii v cieli najstaršieho mestského maratónu v Bostone 15. apríla 2013.



Zdieľať
Zdravotníci pomáhajú zranenému mužovi po explózii v cieli najstaršieho mestského maratónu v Bostone 15. apríla 2013. Foto: TASR/AP
Boston 31. marca (TASR) - Obhajcovia Džochara Carnajeva, obžalovaného z bombového útoku na bostonskom maratóne z roku 2013, sa snažia presvedčiť súd, že "hnacou silou" atentátu bol jeho starší brat Tamerlan, ktorý bol smrteľne zranený počas naháňačky s políciou tri dni po útoku.


Tejto stratégii obhajoby zodpovedal aj výber svedkov, ktorých predvolala na pondelkové pojednávanie. Z ich výpovedí vyplýva, že Džochar Carnajev sa v čase príprav - zhruba dva a pol mesiaca pred útokom - nachádzal na juhovýchode štátu Massachusetts, kde študoval na univerzite. Potvrdil to vo svojej výpovedi technik, ktorý analyzoval údaje z jeho mobilného telefónu.

Tlakové hrnce, použité pri útoku, boli zakúpené severne od Bostonu, a veľké množstvo guľôčok asi mesiac pred útokom v dvoch obchodných domoch siete Wal-Mart v štáte New Hampshire, a to v čase, keď bol Carnajevov mobil opäť lokalizovaný v blízkosti univerzity. Rovnako to bolo aj v deň nákupu zbraní, ktoré mala dvojica pri útoku.

Prokurátor Aloke Chakravarty však upozornil, že v deň nákupu tlakových hrncov mali bratia viac ako štyri minúty trvajúci telefonát. Predvolaný technik musel pred súdom uznať, že hrnce nemusel kupovať práve Tamerlan Carnajev.

Prokuratúra na pojednávaní predložila snímky z pitvy najmladšej obete atentátu - osemročného Martina Richarda - a porotcovia si vypočuli aj výpoveď patológa Henryho Nieldsa, ktorý ich oboznámil s rozsahom chlapcových zranení. Agentúra AP uviedla, že mnohí sudcovia mali po jeho výpovedi v očiach slzy. V pojednávacej miestnosti boli prítomní aj chlapcovi rodičia.

Vypovedala aj lekárka Katherine Lindstromová, ktorá sudcov informovala o okolnostiach smrti ďalšej obete - študentky čínskeho pôvodu 23-ročnej Lingzi Lu.

Na základe výpovedí svedkov i dôkazov, napríklad záznamov z bezpečnostných kamier, obhajoba pred časom uznala účasť Carnajeva na atentátoch. Súčasne sa však snaží ovplyvniť porotu, aby zvolila miernejší trest - doživotie, nie trest smrti. Obhajoba sa počas procesu snaží dokázať, že Džochar len nasledoval svojho brata Tamerlana, ktorý sa radikalizoval samoštúdiom.

Porota sa však oboznámila aj s obsahom mikroblogov, ktoré Džochar Carnajev uverejnil na Twitteri v deň maratónu, keď tvrdil, že "by spal aj 20 hodín v kuse" a váha medzi raňajkami a návratom do postele.

Na rozdiel od obhajoby prokuratúra Carnajeva vykresľuje ako chladnokrvného vraha, študenta "s dvojitou tvárou", ktorý sa stal vášnivým čitateľom islamistických statí, aké sa našli aj v jeho počítači. Ako dôkaz predložila snímky steny člna, v ktorom sa skrýval na predmestí Bostonu tesne pred svojím dolapením, kam napísal: "Americká vláda zabíja našich nevinných civilistov. Nemôžem sa prizerať takému nepotrestanému zlu".

Za spoluúčasť na atentáte v Bostone, ktorý je najzávažnejší od útokov na USA z 11. septembra roku 2001, hrozí Džocharovi Carnajevovi, mladému moslimovi čečenského pôvodu, trest smrti. Atentát, ktorý sa odohral v blízkosti cieľovej rovinky slávneho bostonského maratónu, si vyžiadal tri obete na životoch a 264 zranených.


Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Zisky nemeckých automobiliek prekonali konkurenciu
<< predchádzajúci článok
Na Zelený štvrtok majú karty zelenú